Wpis z mikrobloga

Uwarzyłem wczoraj 4 litrową warke piwa
1 kilogram słodu pilznenskiego
10 gr chmielu citra
tak dobrze czytacie, i uważam że to fajne rozwiązanie, ja tym otwieram oczy niedowiarkom
a to nie jest moje ostatnie słowo

Haha to nie ma sensu, tyle samo roboty co przy standardowej warce,a ogóle to kup se gar 60 litrów

Otóż nie
Praca zajęła mi maksymalnie 20 roboczo minut, wszystko na bieżąca płukałem w zlewie i odstawiałem do szafek
zero sprzątania po warzeniu
zero lepiącej się podłogi
uwarzenie tych 4 litrów piwa w żaden sposób nie kolidowało z moim planem dnia, obejrzałem tarantino w tv, kilka razy odwiedziłem kuchnie
Po warzeniu standardowej warki, myciu gara, wężyków i fermentorów zawsze powtarzam sobie "następna warka za kwartał" dziś po zastanawiam się co uwarzę jutro xD

zatem
wrzucam kilogram słodu
zalewam gorąca wodą (woda w kranie 60 stopnie C)
garnuszek wstawiam do piekarnika rozgrzanego do 65 stopni
wyciągam przelewam do kadzi filtracyjnej z fałszywym dnem czytaj do druszlaka vel durszlaka
filtracja trwa 2 minuty
brzeczka mętna jak #!$%@?, jak bym zacierał w worku, ale to nic
stawiam piwo na palnik
gotuje
srogi przełom, kluski
przelewam do szklanej butli
tadaa kurtyna

Przy warzeniu nie używałem żadnej chemii, ot jak bym gotował normalną zupę. A jeśli złapię infekcje? Nie nie złapie, nie ma szans a jeśli nawet to tylko 4 litry piwa, więc #!$%@? ryzykuje #!$%@? grosze.
4 litry piwa to 12 butelek 330ml, a kupić 12 butelek 330 byle jakiego kraftu to już grosze nie są

powtarzam, w uwarzenie takiej warki nie włożyłem praktycznie żadnego wysiłku
od dziś warze przynajmniej jedną eksperymentalną 'wareczke' w tygodniu
na wiosnę pewnie trzeba będzie powrócić do standardowych warek american wheat ale do tego czasu będę eksperymentował z ostrygami i innymi #!$%@? dodatkami (gdzie ja #!$%@? kupie ostrygi, prędzej śledzia)

Podsumowując polecam ten styl życia i warzenia, no chyba że jeszcze studiujesz to wtedy nie, warz standardowe 20 litrowe warki.

#piwowarstwo
L.....w - Uwarzyłem wczoraj 4 litrową warke piwa
1 kilogram słodu pilznenskiego
10 ...

źródło: comment_9BAjM3VHbvF6c0N8yIda9CW8qaq19Dft.jpg

Pobierz
  • 29
  • Odpowiedz
@LowcaAndroidow: a jak z dostępem powietrza w tym gąsiorku? to wygląda jakbyś szczelnie to sreberko zawinął.

osobiście przerzuciłem się na warki po 10l - fermentuję w wiadrach z leroy merlin xD. jak uwarzyłem pierwszą warkę wg własnego przepisu (20l) i wyszło mi 40 butelek napitku o smaku warki strong to wymiękłem i przerzuciłem się na te wiadra xD. teraz mogę ekperymentować, mniej boli jak się wyleje te 10 litrów i mniej
  • Odpowiedz
  • 0
Aż zrobię symulację aktualnego przepisu na milk stouta na jakieś 6 litrów, żeby do 10 litrowego pojemnika się zmieściło.
Jak zadajesz drożdże? Z gestwy, dzielimy saszetkę na pół? Może inaczej?
  • Odpowiedz
@LowcaAndroidow: Moi znajomi piwowarzy też się stukali w czoło jak oznajmiłem, że przechodzę na dziesięć litrów zamiast na pięćdziesiąt jak większość. A ja sobie to cenię i bardzo mi dobrze z mniejszymi warkami. :)
  • Odpowiedz