Wpis z mikrobloga

#ciekawostki #sredniowiecze #miecze #kowalstwo

"Znany kowal testuje katanę i niemiecki długi miecz. Przy produkcji obu, starał się jak najwierniej je odtworzyć, w obu przypadkach korzystając z technik tamtych czasów. Importował nawet specjalne żelazo z Japonii by katana była jak najwierniejsza oryginałowi. Wiedział, że katany nie zostały stworzone by przecinać inne ostrza, ale po prostu wkurzał go hollywoodzki mit który pokazuje katany jako niszczycieli innych ostrzy. Chciał również pokazać, że ostrza europejskie były jakościowo lepsze w tamtym czasie, ponieważ europejczycy mieli dostęp do lepszych materiałów i technik."

To moje wolne tłumaczenie z #reddit .

Co do wiarygodności się nie wypowiem, bo się zwyczajnie nie znam, mnie zaciekawiło.
bkwas - #ciekawostki #sredniowiecze #miecze #kowalstwo

"Znany kowal testuje katanę...

źródło: comment_s3ifg8GcIqhWdvkjjqw20IGyg5ENtxcX.gif

Pobierz
  • 4
@bkwas: japońskie miecze były przede wszystkim hartowane selektywnie (a w zasadzie to reszta klingi jest odpuszczana), tylko na krawędzi tnącej (charakterystyczna linia tzw. hamon), podczas gdy reszta miecza to była stosunkowo miękka stal, tymczasem miecze europejskie są hartowane w całości klingi i nie odpuszczane w ogóle, dlatego były bardziej podatne na pękanie.

Dlatego miecz europejski pękł, a japoński po uszkodzeniu/pęknięciu hamon po prostu się zgiął, pomimo, że krawędź tnąca była twardsza.