Wpis z mikrobloga

#uk #londyn

Może mi ktoś w większym skrócie powiedzieć co trzeba, kiedy, jak i po co mieć dokumenty, opłaty i tak dalej do rejestracji noworodka w konsulacie? Chce żeby dostał paszport, miał numer pesel - no wszystko co wymagane żeby był Polakiem ;-)
Na stronie konsulu nie widziałem dosłownie żadnej informacji, na portalach internetowych są różne sprzeczne, szczątkowe informacje.
  • 8
@mlekopan16: Z angielskim aktem urodzenia wyrobiasz paszport tymczasowy.
Jak chcesz normalny to musisz umiejscowić angielski akt w polskim USC, możesz to zrobić przez konsulat nie musisz fatygować się do Polski, jednocześnie możesz zlecić nadanie numeru Pesel. O ile dobrze pamietam bo to ponad dwa lata temu robiłem.
@mlekopan16: Dziecko rejestrujesz w UK, dostajesz brytyjski akt urodzenia. Ten akt, a właściwie jego odpis, który jest obszerniejszy niż oryginał, tłumaczysz na język polski (tłumaczenie przysięgłe) i przekazujesz do Polski, do kogoś z rodziny, lub robisz to osobiście. Składa się wniosek do USC o wpisanie aktu zagranicznego do polskich ksiąg. Procedura trwa do 30 dni. W zamian dostajesz polski akt urodzenia. Z tym dokumentem możesz rejestrować dziecko normalnym trybem w Polsce