Wpis z mikrobloga

#laptopy #laptop #komputery

Kojarzy ktoś z was urządzenie które było by kółkiem/rolką/scrollem wpinanym z boku laptopa na usb(tak że ledwo wystaje z portu i jest po boku) i działałoby jak scroll myszy? potrzeba mi czegoś takiego a nie wiem czy istnieje a jeśli tak to pod jakim hasłem szukać. Byłoby bardzo, bardzo wygodne dla mnie…
  • 13
@mati1990: Wiem czym jest trackball, też chce kupić bo jak miałam okazję używać chwilę to polubiłam, ale nie o niego pytam. Chodzi mi o samą rolkę do scrollowania siedzącą w porcie, a nie o odwróconą myszkę na kabelku. Tylko nie wiem czy coś takiego istnieje…

Jako urządzenia do kontroli wskaźnika używam w laptopie trackpointa i sobie chwalę, ale scrollowanie wygodne nie jest. Trackballa planuję kupić do desktopa.
@Axoi: w touchpadzie ustaw by krawędź boczna działała jak scrool

Jak naciśniesz na stronie [spację] przeskakujesz o całą długość strony w dół a jak naciśniesz [page down] o kawałek
@Axoi:

Włącz przewijanie w pionie

Zaznaczenie tego pola wyboru powoduje włączenie przewijania w pionie. Przesunięcie palca w górę lub w dół wzdłuż prawej krawędzi panelu TouchPad powoduje przewinięcie zawartości wybranego okna lub elementu w pionie.


Włącz przewijanie w poziomie

Zaznaczenie tego pola wyboru powoduje włączenie przewijania w poziomie w oknach zawierających poziome paski przewijania. Przesunięcie palca w lewo lub w prawo wzdłuż dolnej krawędzi panelu TouchPad powoduje przewinięcie zawartości wybranego okna
@FxJerzy: Primo, w x201 którego używam nie mam nawet touchpada a tracpointa i mam ustawione scrollowanie nim. Secundo, używam głównie nawigacji klawiszami od lat.
@kodijak: Kolego, z czego to manula? Wygląda jak poradnik do windowsa, którego nie używam od bardzo dawna, opisujący touchpada, którego mój laptop nie posiada.

Chcę rolkę z boku spinaną na USB oprócz klawiszy i przewijania z trzymanym środkowym przyciskiem trakpointa. To rozwiązanie w historii komputerów było
@FxJerzy: @kodijak: Swoją drogą, zapytam was jeszcze, jak można komukolwiek polecać używanie drugiego najmniej ergonomicznego i dokładnego sposobu wskazywania, szczególnie gdy zadał pytanie tego nie dotyczące? Gorszy od touchpada jest tylko touchscreen… Nawet te podobno wypasione touchpady z maczków są do niczego a laptopa z touchscreenem już miałam i nie chcę nawet gdyby mi zapłacono mieć nigdy więcej, jedynie scrollowało się znośnie.

trackpoint = trakcball > mysz > tablet graficzny
@FxJerzy: Powtarzam, nie mam touchada, mam trackpointa – to inny sposób wskazywania. Używam klawiatury od lat do nawigacji.

Po drugie – nie chcę rozwiązania z myszą, chcę to co opisałam. Pytałam o nazwę takiego urządzenia i czy istnieje, nie o alternatywy, umiesz czytać człowieku?
x201


@Axoi: A rzeczywiście były takie bez touchpada, większość miała nawet te typu tablet z obracanym ekranem

Patrzyłem w google "scroll for usb" ale nic nie znalazłem takiego
@FxJerzy: Wiem że większość miała, ale i tak mając trackpointa bym wyłączyła. x201 jest bardzo fajnym thinkpadzikiem.

Tak też ja szukałam i nie odnalazłam – ale miałam nadzieję że ktoś się na coś takiego już natknął.