Wpis z mikrobloga

człowiek pomusz vol.2
Dobrać wpust pryzmatyczny czopa wału o d=36 cm obciążonego Ms=240 Nm. A - powierzchnia czynna.
p= 2Ms/dA
jak mam sobie z tego policzyć jaka ma być długość skoro nie mam podanych dopuszczalnych nacisków powierzchniowych i siłą rzeczy nie mam nierówności? ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#mechanika #wytrzymaloscmaterialow #polibuda
  • 12
@Gent: Wpusty pryzmatyczne dobiera się z norm, Tu masz tą z której ja zawsze korzystam http://pobox.mech.pk.edu.pl/~hsa/WpustyPryzmatyczne.pdf , w twoim przypadku to będzie wpust 10x8 .Nacisk będzie na powierzchni h/2 * lcz gdzie lcz to ta długość czynna Tak naprawdę to te h/2 to uproszczenie, bo w normie jest jaka tam wysokość jest naprawdę, ale te h/2 to zwykle dostatecznie dobre przybliżenie .Co do nacisków powierzchniowych u mnie na uczelni było tak
@temokkor: zadanie na kolosa, miałem podany wymiar bxh tylko trzeba było dobrać długość wpustu lub 2 wpusty i też ich długość. Problem polega na tym że nie było podanych nacisków dopuszczalnych więc siłą rzeczy nie miałem nierówności i nie miałem jak obliczyć długość wału. Jutro poprawa z projektowania maszyn, więc sobie powtarzam ale średnio to widzę ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Problem polega na tym że nie było podanych nacisków dopuszczalnych więc siłą rzeczy nie miałem nierówności


@Gent: o jakie nierówności Ci chodzi ?Chropowatość?I nie pytaliście prowadzącego jakie naciski powierzchniowe przyjąć ?
@temokkor: 1. chodzi mi o nierówność z której mógłbym sobie wyliczyć długość wpustu. F/A<=Pdop F- siła A powierzchnia. A= h/2*l w uproszczeniu i wyznaczyłbym sobie z tego l czyli l>= 2F/h*Pdop 2.no własnie spytałem czy nie powinno być "kt" bo chyba nie pamiętałem. Chodziło mi oczywiście o naciski dopuszczalne.
@Gent: aa nierówność w sensie matematycznym, ja już widzę mam mózg spaczony PKM-eami ,bo w drugiej kolejności myślałem o nierównomierności biegu maszyny i się dziwiłem po co Ci ją znać ;p Moim zdaniem powinieneś spytać prowadzącego jakie naciski powinieneś przyjąć wg niego ,( z doświadczenia wiem że każdy prowadzący ma różne upodobania) bo w żaden sposób tego nie policzysz z tych danych.Co powiedział prowadzący jak się go spytałeś o te Kt
@Gent: coo,jakim cudem niepotrzebne? Może miał na myśli że musisz sam sobie przyjąć?W takim wypadku bym przyjął 60 MPa , bo lepiej przyjąć za mało niż za dużo . Dobra to wołaj jutro jak Ci pójdzie, i co ten prowadzący miał na myśli jak to zrobić bez nacisków dopuszczalnych, bo sam jestem ciekawy ;p
@temokkor złota łopata wiem. Zaspałem na tamtą poprawę i poszedłem na jego ostatnie zajęcia z inną grupą. Powiedziałem mu szczerze ze zaspałem i czy mogę poprawić. Zgodził się. Ja sobie pisze i przyszli ludzie z mojej grupy spytać się dlaczego nie zaliczyli i wykladowca zaczyna im tłumaczyć. Pisałem ten sam test co moja grupa