Wpis z mikrobloga

#komputery #kiciochpyta #windows10 #antywirus

Hej Mirki, za chwilę ruszam z formatem. Kupiłem nowy dysk SSD, chcę pierwszy raz zainstalować Win10 i zastanawiam się czy są jakieś takie obiektywnie niezbędne programy do zainstalowania zaraz po nowej instalacji?

Wiadomo - przeglądarki, ccleaner pewnie i różne potrzebne do pracy. Ale czy coś jeszcze?

Co z antywirusem - instalować czy nie? Dużo ludzi z tego co czytałem odradza, chociaż ja zawsze miałem coś zainstalowane. Co myślicie?
  • 16
@MWittmann: @mikrofil: Dzięki. Wydaje mi się że korzystam z Internetu w miarę bezpiecznie, chociaż chyba wolałbym chyba mieć jakieś zabezpieczenie. A możecie polecić jakiś antywirus, żebym nie musiał za dużo siedzieć w ustawieniach, tylko żeby samo w miarę sprawnie działało?
Dzięki. Wydaje mi się że korzystam z Internetu w miarę bezpiecznie, chociaż chyba wolałbym chyba mieć jakieś zabezpieczenie. A możecie polecić jakiś antywirus, żebym nie musiał za dużo siedzieć w ustawieniach, tylko żeby samo w miarę sprawnie działało?


@Kubiaczek: wbudowany w win10 defender.
@Kubiaczek:
Antywirus i systemowy firewall powinny wystarczyć, dodatkowo okresowo skan darmową wersją Malwarebytes.
Do pdf polecam Sumatrę.

Instalując system, na końcowym etapie konfiguracji czytaj uważnie bez pośpiechu, co potwierdzasz. Odradzam włączanie usługi OneDrive, niech system zapisuje pliki domyślnie lokalnie w folderze Moje Dokumenty zamiast w chmurze. I nie chodzi mi tu o konto lokalne użytkownika, nie jest konieczne.

Z programów podstawowych:
- twoja ulubiona przeglądarka
- 7zip
- twój ulubiony
@Kubiaczek: Po instalacji 10 polecam użyć O&O ShutUp10 do wyłączenia telemetrii i innych ciekawych usług.

Resztę lepiej zostawić w jednej partycji, podzielić na kilka mniejszych, czy nie ma to zupełnie różnicy z punktu widzenia sprawności działania?

Nie ma znaczenia. Partycje to tylko kwestia wygody i ew. backupów. Jak chcesz backupować sam system albo same dane to dla lepszego porządku lepiej jest mieć różne partycje.