Wpis z mikrobloga

Mam takie 2 zadania

Jako administrator systemu utworzyć nowych użytkowników: ola, adam, jan, robert.

Utworzyć wspólny katalog "/home/kierownicy" dla powyżej założonych użytkowników, tak aby wszyscy (ale nikt poza nimi) mieli możliwość tworzyć pliki w tym katalogu, przegrywać tam pliki, modyfikować je, itd. (tj. wszyscy mają takie same, pełne prawa do tego katalogu) - wykorzystując uprawnienie SGID oraz zmienną umask.


Podejrzewam, że mam tutaj nie tworzyć grupy dla nich, ani używać ACL, ale nie mogę nic wymyślić jak to zrobić.

Jako administrator systemu umożliwić wszystkim użytkownikom w systemie (użytkownikom z ograniczonym dostępem) aby za pomocą polecenia "mkdir" mogli zakładać katalogi w katalogu /root (bez naruszania uprawnień do samego katalogu /root - użytkownicy mają jedynie mieć prawo utworzyć tam katalog, ponadto nic więcej).


Tutaj to już nie mam pomysłu. Najlogiczniejsze wydaje mi się użycie SUID na mkdirze, ale wtedy daję im możliwość tworzenia folderów wszędzie a nie tylko w /root.

Mógłby ktoś pomóc? :) Używam Debiana i korzystam tylko z powłoki bash.

#linux
  • 12
SGID

Czyli Set Group ID, więc nie ACL

@radd00: groupadd kierownicy; useradd ola kierownicy; useradd adam kierownicy; ...
mkdir /home/kierownicy
chown root:kierowcy /home/kierowcy;
chmod 771 /home/kierowcy;
echo "umask 002" > ~ola/.bashrc; echo "umask 002" > ~adam/.bashrc ... #to zadziała tylko przy korzystaniu z konsoli bash, jeśli np. beda używac SFTP to nie zadziała, w takim przypadku:
setfacl -d -m group:kierownicy:rwx /home/kierownicy