Wpis z mikrobloga

#optyk #okulary #okulista #okulistyka #oczy

Cześć,

posiadam okulary 13 miesięczne z soczewkami JZO powłoka antyrefleksyjna IDEAL UV. moce : L i P -0,5 używane do jazdy samochodem głównie w nocy. Zapłaciłem za nie 480 zł. Jako parę zapasowa zakupiłem ekonomiczniejsze okulary też z soczewkami JZO o tych samych mocach L i P -0,5 z powłoka również antyrefleksyjną ale nie znam nazwy na kartce jest coś SHMC - może Wam to coś powie?? Cena 279 zł

porównując okulary: w dzień obydwie pary są podobne , patrzy się tak samo. róźnica jest podczas patrzenia po zmroku i zastanawiam się czy starsza para okularów nie ma uszkodzonego antyrefleksu. patrzać na źródła światłą z bliska bez okularów widzę przykładowo litery na ekranie radia samochodowego idealnie, zakładając stare okulary pojawia się na literach małe refleksy świetlne, zakładając nowe refleksów nie ma . Patrząc na latarnię przy drodzę :
- bez okularów normalne światło z żarówki
- nowe okulary -> zminimalizowane odbłyski światła z latarni
- stare okulary -> zminimalizowane odbłyski światła ale w dól od źródła światła idzie taka jakby nitka światła - refleks świetlny

reflektory samochodów tutaj podobnie ale w starych okularach refleksy świetlne są jakby mniej redukowane.

co może być tego przyczyną? starsze okulary podobno mają dużo lepszy antyrefleks a w praktyce sam już nie wiem..

można jakoś sprawdzić fachowo czy powłoka nie została uszkodzona w okularach?
  • 14
  • Odpowiedz
@GloomySunday: stare mają Ideal UV wykonane zostały z 13 mies temu. Nowe mają shmc i wykonane 2 dni temu.

Przeglądałem stronę JZO i wychodzi że te shmc to powinny być powłoka szmaragd bo JZO nie ma innych soczewek z antyrefleksem niżej klasyfikowanych niż IDeal UV?

Pojeździłem dzisiaj trochę więcej i jakby te różnice między nimi zaczeły się zacierać. choć w dalszym ciagu nowe okulary mocniej redukują refleksy w moim odczucu
  • Odpowiedz
@nabuchodonozorII: SHMC to dużo gorszej jakości powłoka, która nie jest uwzględniania w materiałach JZO. Pochodzi z "linii ekonomicznej" Praktis, czyli soczewek o znacząco niższej jakości ale za to bardziej przystępnych cenowo. Powłoki te charakteryzują się tym, że nie posiadają warstw utwardzających, hydrofobowych, antystatycznych itp, co znacząco wpływa na użytkowanie soczewek. Jeśli chodzi o przejrzystość (czyli jedną z ważniejszych cech antyrefleksu) są na przyzwoitym poziomie. Mam nadzieję, że nie zapłaciłeś 279zł
  • Odpowiedz
@GloomySunday: 279 zł to cena łączenie z oprawkami. Stare okulary są dobrze wyczyszczone między innymi preparatem JZO Izobłysk. BTW raz z ciekawości użyłem środek używany do czyszczenia szyb samochodowych Meguiars Glass Cleaner odpowiednio rozcieńczony i usunął tłuste zabrudzenia soczewki znacznej lepiej niż IZOBŁYSK. skutków negatywnych tego zabiegu nie zaobserwowałem tzn. uszkodzenia , rysy etc

Okulary "stare" rys nie mają bo są używane tylko w samochodzie także potencjalnych skutków uszkodzenia jest
  • Odpowiedz
@nabuchodonozorII: Jeśli cena z oprawkami to dobrze. Izobłysk ma dosyć niskie stężenie izopopanolu (żeby być bardziej uniwersalnym płynem i nie uszkadzać opraw i soczewek z różnymi powłokami). Każdy płyn, który ma jego wyższe stężenie będzie lepiej usuwał zabrudzenia ale w długim okresie będzie niszczył zarówno powłokę antyrefleksyjną jak i samą oprawę (jeśli wykonana jest z tworzywa) - testowałem sam różne stężenia na różnych oprawach oraz soczewkach.

Możliwe, że powłoka została
  • Odpowiedz
@GloomySunday: Okulary pokazywałem optykowi nie okuliście , pomyliłem się pisząc wcześniej. Nie zauważył uszkodzeń ale właśnie wspomniał że temperatura może zaburzyć poprawne działanie antyrefleksu.

Klienci którzy przychodzili do Ciebie po lecie opisywali problemy tak jak u mnie występuje? prążek światła rozchodzący się podczas patrzenia na źródło światła? prążek tylko w jednym kierunku.

zdjęcie wrzucę wieczorem albo najwcześniej jutro rano
  • Odpowiedz
@nabuchodonozorII: Opisywali problemy z powstającymi refleksami, których wcześniej nie było. Sam też miałem ten problem w kilku moich parach (zazwyczaj zapominam się i zostawiam okulary "na wierzchu" w samochodzie) i dopiero po jakimś czasie zauważałem problem. Uszkodziłem tak tego lata jakieś 3 pary okularów przeciwsłonecznych - na barwionych soczewkach łatwiej jest zobaczyć te prążki - przy bezbarwnych soczewkach trzeba wiedzieć czego szukać.
  • Odpowiedz
@GloomySunday: a jakby zastosować soczewki mineralne to byłoby lepiej? szło się tak nie rozszerza pod wpływem temperatury jak plastik czyli soczewki organiczne.

w przyszłości kusi mnie zamówić soczewki Zeiss DriveSafe ale cena trochę duża 1200 zł. Z firmami produkującymi soczewki nie mam jako tako doczynienia ale firmę Zeiss kojarzę z urządzeń wykorzystywanych do pomiarów i tam ich jakość optyki robi bardzo fajną jakość pomiarów.
  • Odpowiedz
@nabuchodonozorII: Niestety nie byłoby lepiej bo chodzi głównie o różnicę w rozszerzalności powłoki i materiału soczewki. Te uszkodzenia powstają na prawdę bardzo, bardzo rzadko. Dodatkowo mineralne soczewki stanowią dosyć spore zagrożenie podczas prowadzenia samochodu w razie wypadku.

Jeśli chodzi o soczewki które wspomniałeś to ta "technologia" powłok do jazdy samochodem daje bardzo subtelne różnice i jeśli nie jest to soczewka z Transitions XTRActive (fotochromem aktywowanym za szybą samochodu) i jakimiś
  • Odpowiedz
@GloomySunday: te okulary maja juz kilka lat a z tego co pamietam to mialy polaryzację. antyrefleksu nie brałem bo był zbyt drogi. Polaroid robi okulary w miarę ok ? Pytam w odniesieniu do zakupu okularów przeciwsłonecznych czy lepiej kupić u optyka czy coś pokroju polaroid. Okulary od optyka będa chyba kształtem soczewki, wielkością takie jak większość okularów "normalnych" a taki polaroid w okularach stosuje inne rozmiary soczewek między innymi dużo
  • Odpowiedz
@nabuchodonozorII: To jest taka standardowo montowana w niektórych okularach powłoka antyrefleksyjna ale jako, że nie jest najwyższej jakości może się łuszczyć i tracić właściwości - zwłaszcza jeśli to już tyle lat. Jeśli potrzebujesz dużych okularów przeciwsłonecznych bez korekcji - najlepszym rozwiązaniem będą standardowe okulary przeciwsłoneczne (jak właśnie polaroid).
  • Odpowiedz