Wpis z mikrobloga

Ktoś projektuje płytki PCB? Mam atmegę na 5V oraz 3 obwody na 12V. Jeden z tych obwodów steruję rezystancją (komputer samochodu wie jaki jest status po tym jaką rezystancję zapuszczę pomiędzy 2 piny, tych statusów jest 5. Nie chcę tego robić na przekaźnikach, bo zajmie to w ciul miejsca i będzie kilkało. Pomyślałem o mosfetach, ale tu musi źródło iść do masy, a nie na "wejście jakiegoś komputera". Jak to ugryźć? Dla zabawy zapytałem na elektrodzie, odpowiedzi wiadome :-)
#elektronika #elektronikadiy #pcb #elektroda #diy
  • 7
jaką rezystancję zapuszczę pomiędzy 2 piny, tych statusów jest 5. Nie chcę tego robić na przekaźnikach, bo zajmie to w ciul miejsca i będzie kilkało


@lutecki: jak nie do końca wiesz, jak te rezystancje są mierzone (np. czy napewno jest mierzone względem masy)- to najbezpieczniej będzie jak zestaw rezystancji zapniesz przez transoptory. Po stronie sterowania - to tylko zapalanie 5 ledów (w transoptorze), a po stronie wyjścia transoptora - zwiera ci
@hrumque: Tylko, że transoptory mają jakieś śmieszne obciążenia prądowe rzędu kilkunastu mA. Chociaż podejrzewam, że tam może iść tej wielkości prąd, bo przecież to tylko mierzenie oporu...
Tylko, że transoptory mają jakieś śmieszne obciążenia prądowe rzędu kilkunastu mA.

raczej 1-5mA ale po stronie leda. Po stronie tranzystora na wyjściu - spokojnie po 80-100mA i lepiej. Raczej bardziej tu ograniczona jest moc strat (która występuje przy nie-do-sterowaniu leda, gdy tranzystor nie do końca przewodzi, więc prąd płynie już, a spadek napięcia jeszcze nie jest minimalny, więc wydziela się na nim ciepło).

Chociaż podejrzewam, że tam może iść tej wielkości prąd,
@hrumque: Są to opory od 4k Ohm do 150 Ohm. Chcę symulować kluczyk w stacyjce aby się go pozbyć i zrobić start/stop :) W różnych pozycjach ON, ACC, rozruch są różne opory na jednym obwodzie.