Wpis z mikrobloga

#pracbaza #podatki #dzialalnoscgospodarcza #januszebiznesu

Mój różowy pracuje na gówno umowie o współpracę w jednej firmie. Rozlicza się za pomocą ryczałtu. Firma ta zapewnia jej rozliczenia co miesiąc podatku, do którego jest spółka wydmuszka (tylko do zatrudniania ludzi i ich rozliczania, za co pobierają jej z wypłaty szekle). Dziwi mnie fakt że gdy przychodzi do rozliczenia dochodowego to co miesiąc są inne kwoty. Raz 100 zł, raz 500 zł a wypłata prawie taka sama co m-c. Przecież raz zadeklarowana stawka ryczałtu obowiązuje chyba ciągle (ma 8,5 proc). Czy ktoś tu nie wali w ch**ja?
  • 16
  • Odpowiedz
@Minister779: wygląda dziwnie, przy ryczałcie nie masz odliczeń (poza ZUSem) więc jak wypłata taka sama to i podatek 8.5% wychodzi taki sam, prosta matematyka. Niech się zapyta dlaczego tak.
Ma umowę o prowadzenie rachunkowości z tą firmą wydmuszką? Jest tam zapis, że oni biorą odpowiedzialność za błędy przy rozliczeniach? Normalne biuro rachunkowe za 100zł~/miesiąc rozlicza i bierze na siebie odpowiedzialność, mają od tego ubezpieczenia.
  • Odpowiedz
@vans: Nie ma umowy. Mało tego, gdy do nich przychodzi o nikt nie chce pokazać jej dokumentów rozliczenia, tylko przychodzą i na gębę mówią. Podpis pod FV dla nich i tyle. Do tego inni pracownicy na tym samym stanowisku mają inne stawki podatku dochodowego, co już w ogóle kuriozum. Dopiero się tam zatrudniła a dla mnie sprawa wygląda podejrzanie.
  • Odpowiedz
@Minister779: Dziwne toto. Jak można nie mieć wglądu w dokumenty własnej firmy? Może wystawiają faktury za jej usługi w zależności od własnych potrzeb a jej przelewają zawsze tyle samo. Ja na miejscu Twojej kobiety zarządałabym wglądu do dokumentów a najlepiej to zabrać je od nich i samemu prowadzić własne papiery, co na ryczałcie jest proste jak budowa cepa.
  • Odpowiedz
@Minister779: jak urząd zrobi kontrolę to ona będzie odpowiadać prawnie, bo to jest jej działalność gospodarcza. To wygląda bardzo ślisko. Wysokość podatku jest kwestią interpretacyjną. Jeżeli urząd uzna, że stawka podatkowa powinna być np. 17% to będzie musiała zapłacić zaległy podatek za cały okres. Skontaktujcie się z księgową, niech Wam doradzi, lepiej będzie jak sama będzie prowadzić, a najlepiej jak zewnętrzna firma, która się na tym zna i bierze za to
  • Odpowiedz
@HalinoZaur: @vans: Sprawa wydaje się grubsza i dla mnie jest to ewidentny wałek. Nigdy czyli 3 razy nie dali jej do podpisu FV, jedynie FV za usługi księgowe które świadczy gówno firma zarejestrowana w jakimś zadupiu.
  • Odpowiedz
@Minister779: To niech dowali z grubej rury i pójdzie/zadzwoni do Urzędu Skarbowego, opowie jak wygląda sytuacja i poprosi o pomoc. Trzeba poudawać głupiego, w urzędach teraz siedzi nowe pokolenie i zupełnie zmienił się poziom obsługi, złego słowa nie mogę powiedzieć, zawsze bardzo mili i pomocni.

Musicie się liczyć z tym, że straci pracę (,)
  • Odpowiedz
@Minister779 brzmi jak gruby przekręt na refakturowanie. Nie chcę straszyć, ale radzę jak najszybciej zamykać działalność, chociaż po 3 miesiącach mogli narobić już sporo szkód.

Tak na marginesie - ten cały układ nie wyglądał dla was trochę, hm, podejrzanie?
  • Odpowiedz