Wpis z mikrobloga

Mireczki, wczoraj zrobiłam na obiad szaszłyki z kurczaka z sosem porzeczkowym wg przepisu Okrasy, jessssu jakie to dobre :) Nie mam zdjęcia, bo byliśmy zbyt głodni, ale macie przepis:

Kurczak w boczku z sosem porzeczkowym.
Składniki:
3 piersi z kurczaka
2 ząbki czosnku
1 pęczek świeżego tymianku
12 goździków
1 cytryna
1 łyżka miodu
½ pęczka świeżej bazylii
100 g suszonych pomidorów z zalewy olejowej
12 cienkich plastrów wędzonego boczku
1 limonka
3 łyżki cukru
150 g mrożonych czarnych porzeczek
70 ml białego wytrawnego wina
1 łyżka octu winnego
50 g masła
sól, pieprz, olej rzepakowy.
Sposób przygotowania:
1. Każdą pierś kurczaka kroimy na 4 kawałki w poprzek. Mięso marynujemy w posiekanym ząbku czosnku, utartej w moździerzu mieszaninie 6 goździków, posiekanego tymianku, oleju rzepakowego, w startej skórce z cytryny, miodzie i pieprzu. Wszystko dokładnie mieszamy i odstawiamy na kilka minut.
2. Na każdy kawałek zamarynowanego kurczaka układamy listek świeżej bazylii, kawałek suszonego pomidora, po czym wszystko zawijamy w plasterek boczku. Można spiąć je drewnianą wykałaczką lub szpadką do pieczenia szaszłyków.
3. Tak przygotowane kawałki mięsa układamy na blasze z pergaminem, dorzucamy cząstki limonki i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180°C na 12 minut.
4. Sos porzeczkowy: na rozgrzanej patelni upalamy cukier na złoty karmel, dorzucamy rozgnieciony ząbek czosnku, gałązki tymianku, kilka gożdzików, na to wsypujemy mrożone czarne porzeczki, zalewamy wszystko białym winem i octem. Kiedy porzeczki się podgotują i wypuszczą sok, zaciągamy wszystko zmrożonym masłem, dokładnie mieszamy i dusimy powoli kilka minut na małym ogniu, aż sos ładnie zgęstnieje. Na koniec do sosu dorzucamy kilka zmrożonych porzeczek, podgrzewamy i sos gotowy.
5. Na talerz wylewamy sos, układamy upieczone kawałki kurczaka w boczku, dekorujemy listkami tymianku.

#gotujzwykopem #gotowanie