Wpis z mikrobloga

Ciąg dalszy zabawy ze starymi komputerami ( a w zasadzie jednym). Nie udało mi się wczoraj, może uda się dziś.

Będzie ponownie trochę #starekomputery na pewno #gimbynieznajo , odrobina #staregry #retrogaming i dorzucę tym razem #ufo99retropc (a nuż będzie mi się chciało...)

Parę słów wstępu.

Zabawa starym komputerem opisana w poprzednim wpisie okazała się na tyle ciekawa (zapomniałem już jaką to daje frajdę), że postanowiłem go jeszcze nie chować do szafy na kolejne 4 lata. Zrobiłem nawet kilka małych upgrade'ów i zacząłem rozważać zakup nieco lepszej płyty głównej.

Po pierwsze - znalazłem mocniejszy procesor. Pentium 133 zostanie zastąpiony przez Pentium 166 MMX. Jaka to różnica?
Wg http://www.cpu-world.com/ w konfiguracji:

MB - Motherboard and memory:
1. Tekram P5M4-M+ with VT8501 Apollo MVP4 chipset / 128 MB PC133 CL3 (Samsung)
VID - Video card:
1. ATI 3D Rage Pro (PCI) with 8 MB graphics memory.

przy takiej przesiadce liczba FPS w DOOM z 68.07 (lub 67.72 - zależnie od serii procesora) skacze do zawrotnych 76.02 klatek.

Sama wymiana procesora jest banalnie prosta. W porównaniu do współczesnych rozwiązań Intela, trzeba tylko uważać, żeby nie powyginać nóżek. Jedynym problemem był fakt, że poprzedni właściciel uznał za stosowne uwalić go całego pastą, więc spędziłem prawie pół godziny starając się go jako tako doczyścić. Tak więc po chwili mamy:

ufo99 - Ciąg dalszy zabawy ze starymi komputerami ( a w zasadzie jednym). Nie udało m...

źródło: comment_zqjAa1Jp4S0aunQXrvlIynsS2Oxtwy9m.jpg

Pobierz
  • 20
@ufo99: Przy okazji otwarcia obudowy postanowiłem się rozejrzeć, bo nie dawał mi spokoju katalog USB na partycji systemowej (można go zobaczyć w poprzednim wpisie). Coś mi świtało, że USB tu kiedyś było podłączone i albo działało, albo próbowałem je do działania zmusić.
Chwila poszukiwań z latarką i znalazłem.
Na zdjęciu pomiędzy gniazdem klawiatury, a zasilaniem - powyżej zauważonego przy okazji złącza portu podczerwieni IRDA.
ufo99 - @ufo99: Przy okazji otwarcia obudowy postanowiłem się rozejrzeć, bo nie dawał...

źródło: comment_QBrCfps5gDPaRlqA34ZkXT0yuEk5DFnl.jpg

Pobierz
trochę 'L' brakuje w nazwie Intel. I ten nadruk jakiś dziwny.


@v3637k4:

z góry uprzedzam, że zdjęcia robię półkartoflem SGS3, a w obudowie jest ciemno jak w d... u murzyna


nic nie brakuje, po prostu światło się tak odbija (musiałem podświetlić latarką LED, bo lampa błyskowa robiła jeden świetlisty punkt zamiast procesora) albo to odrobina niedoczyszczonej jeszcze pasty.

Co do nadruku, tu zdjęcie drugiego, bliźniaczego procka, ciut czytelniejsze:
ufo99 - > trochę 'L' brakuje w nazwie Intel. I ten nadruk jakiś dziwny.

@v3637k4: ...

źródło: comment_s8v6tlljqlAtHNpXNMUFEV23mBeyGfIq.jpg

Pobierz
@ufo99: Zatem, skoro mamy USB, spróbujmy je ożywić, bo znacznie ułatwi nam ono kopiowanie programów.
Niestety brakowało mi śledzia z gniazdami USB do obudowy. Kiedyś walało się tego od groma, ale najwyraźniej komuś dałem / pożyczyłem i już nie wróciły. Udało mi się wygrzebać kawałek starego front panelu z jakiejś nowszej obudowy (pic rel). Będzie musiało wystarczyć - jeśli USB zadziała, zakup śledzia będzie formalnością.
Bardziej zmartwił mnie brak informacji o
ufo99 - @ufo99: Zatem, skoro mamy USB, spróbujmy je ożywić, bo znacznie ułatwi nam on...

źródło: comment_86nSxMX5TRU4fJbVdBPCVAMGR7DPcfYm.jpg

Pobierz
@ufo99: Do testów wykorzystałem jakiegoś starego pendrive. W zasadzie zależało mi na tym, żeby nie był większy niż 2GB (limit systemu plików FAT16). No i idealnie byłoby coś z diodą, żebym widział, że pracuje.
Pendrive jest sformatowany, wrzucam na niego zipa z Test Drive III z http://www.myabandonware.com/ i próbuję.

Tu muszę się przyznać, że trochę się zdałem na samego siebie. Jak wspomniałem wcześniej, nie pamiętam czy w ogóle uruchomiłem kiedykolwiek to
ufo99 - @ufo99: Do testów wykorzystałem jakiegoś starego pendrive. W zasadzie zależał...

źródło: comment_Ijypmny8SoiiRhUhbQFpT8kSEra1rNzj.jpg

Pobierz