Wpis z mikrobloga

@R2D2_z_Sosnowca:
Ano nie jest to największa rakieta na świecie, ale nie jest też mała. Jest bardzo duża jak na średniaka i nawet może pretendować do rakiety o dużym udźwigu.

Trzeba pamiętać, że to też jedna z cieńszych rakiet (w stosunku do wysokości). Więc nawet to zdjęcie, co wkleiłem, samo w sobie nie oddaje dobrze rozmiarów rakiety. Oddaje skalę, ale nie rozmiar całkowity. Gabaryty można dopiero ocenić, porównując skalę ze zdjęcia
@R2D2_z_Sosnowca:
Zmieniało się to dość mocno wraz z kolejnymi upgrade'ami. Obecnie używana wersja ma 70m wysokości i waży 549 ton w pełni zatankowana.

Udźwig ładunku zależy od orbity docelowej i od tego, czy pierwszy stopień ma rezerwować sobie paliwo na lądowanie, czy też spisujemy go na straty.

Ostatnio, Falcon wyniósł ~10 ton na niską orbitę polarną i był w stanie wylądować na barce z dość dużym marginesem. To była wysokość niskiej
@R2D2_z_Sosnowca:
Mają w fabryce kilka nowiutkich rakiet, praktycznie gotowych. Można by jakoś wyśledzić ile tam normalnie może być rakiet, ale teraz mi się nie chce szperać i scalać informacji. No ale, kolejną misję mają zaplanowaną już na 26 stycznia! Następną na 8 lutego.

Generalnie, ambitny plan na ten rok to wystrzeliwać jedną rakietę co dwa tygodnie. Ale tych ambitnych planów jeszcze nigdy nie udało im się spełnić. Jeśli łaskawie nic im
Hej tutaj jest lista skrótów, które pojawiły się do tej pory w tym wpisie i jego komentarzach.

RP-1 - Rocket Propellant-1 – Kerozyna – Węglowodór o złożonej budowie, używany jako paliwo (używany w Falconie).
LEO - Low Earth Orbit – Niska orbita okołoziemska – orbita o wysokości poniżej 2 000 km.
LH2 - Liquid Hydrogen (H2) – Ciekły wodór – Bardzo proste paliwo kriogeniczne.
GTO - Geostationary Transfer Orbit – Geostacjonarna orbita
@LooZ: (CC @Kangel: )
Właśnie tego linka mi brakowało :) Idealnie odpowiada na pytanie @R2D2_z_Sosnowca .

Polecieć ma za ~miesiąc o ile pamiętam właśnie ten uznany za "uszkodzony".

Dobrze pamiętałem ;)


Tzn. ten booster co ma jako pierwszy polecieć ponownie to nie jest ten od pękniętej nóżki. Ponownie leci teraz ten od misji CRS-8. Jeśli mi się nie #!$%@?ło, to nóżka pękła przy THAICOM-8. I on ma polecieć jako boczny
Hej tutaj jest lista skrótów, które pojawiły się do tej pory w tym wpisie i jego komentarzach.

CRS-8 - 2016-04-08|F9-023 Full Thrust, Dragon cargo; first ASDS landing
F9-023 - 2016-04-08|F9-023 Full Thrust, Dragon cargo; first ASDS landing
F9 - Falcon 9 – Następca Falcona 1.
CC - Communications Coordinator – Koordynator do spraw komunikacji.

Jestem botem