Wpis z mikrobloga

Naszła mnie fala nostalgii i chciałbym sobie kupić Amigę i zagrać w klasyki na prawdziwej maszynie. Który model pocelacie mi kupić A500+ czy A600. Wiem, że A600 można rozbudować i dołączyć dysk HD i grać w gry poprzez WHDLoad bez potrzeby posiadania dyskietek co z jednej strony ułatwia życie, a z drugiej psuje klimat retro. Poza tym brak klawiatury numerycznej sprawia, że komputer wygląda dosyć niepoważnie i szerze to w tej chwili bardziej przymierzam się do zakupu 500+. Z drugiej jednak strony nie wiem jak jest z dostępnością gier na dyskietkach. Który model byście mi polecili?

#amiga
  • 22
  • Odpowiedz
@tomek-um: dla mnie 500 i 600 to niemal to samo, 600 pozwala na rozbudowe i to zajebistą, dlatego z tych dwóch rozważałbym raczej 600. Natomiast ja sugerowałbym coś z AGA czyli np 1200 albo jak chcesz byka to 4000. Czasem trafi się perła wyłącznie pod AGA i wtedy już nie uruchomisz na czymś z OCS (500) czy ECS (600).
  • Odpowiedz
@Kokos: 1200 jest troszkę chyba za droga. Na razie licytuje 600, zobaczę gdzie się cena zatrzyma. Wiem, że do 600 można dołączyć konwerter rgb do vga i podłączyć pod wyświetlacz LCD, czy 500 też na to pozwala?
  • Odpowiedz
@tomek-um: z LCD bywa różnie, muszą obsługiwać specyficzne odświeżanie, albo musi gdzieś być scandoubler po drodze. A500+ ma wyjście video RGB więc jako taka możliwość raczej jest. Ale pytaj kogoś kto podłączał monitor LCD do A500+ (np na ppa.pl).
  • Odpowiedz
@tomek-um: Więcej pamięci 2MB, wiele gier chodzi znacznie lepiej (szczególnie wektorowe) - bo lepszy procesor, są tryby zgodności OCS i ECS ( włączane w boot menu) - oczywiście lepsza grafika (AGA), nowszy system, można wstawić dysk 2,5" dorzucić pamięci albo turbo i mieć naprawdę porządnego kompa do gier.
  • Odpowiedz
@xandra: Gdyby jeszcze była większa dostępność tych Amig. Obecnie ceny A1200 są w okolicach 1400 PLN to troszkę dużo za sprzęt retro. Chyba jednak skuszę się na A600 ze względu na dysk i wygodę przerzucania gierek z PC.
  • Odpowiedz
@Kokos: Nieprawdopodobne możliwości jak na tak stary sprzęt. Jestem pod wrażeniem, że do dzisiaj Amiga jest jeszcze rozwijana. Aż dziw bierze, że Commodore zbankrutował i przegrał konkurencję z PC.
  • Odpowiedz