Wpis z mikrobloga

Idiom: Jak lis wykorzystał moc tygrysa (狐假虎威)

Idiom "jak lis wykorzystał moc tygrysa" 狐假虎威 (hú jiǎ hǔ wēi) pochodzi z opowieści zapisanej w starożytnej księdze "Intrygi Walczących Królestw1".

W okresie Walczących Królestw (475 - 221 p.n.e.), Zhao Xixi był mężnym generałem w państwie Chu. Został wybrany przez króla do nadzoru północnych granic kraju. Zhao miał reputację onieśmielającego wroga i władcy wojskowi innych regionów bardzo się go bali.
Pewnego dnia, król państwa Chu zapytał urzędników na dworze cesarskim: Słyszałem, że wszyscy władcy wojskowi z północy bardzo boją się Zhao. Czy to prawda?
Wszyscy zamilkli. Po krótkiej chwili, jeden z ministrów wystąpił i opowiedział swemu władcy historie, o tym jak pewnego razu tygrys złapał lisa.
W obliczu paszczy wygłodniałego tygrysa, lis wydał się być oburzony i powiedział:
Jak ważysz się mnie zjeść? Bogowie wyznaczyli mnie do panowania nad wszystkimi zwierzętami. Jeśli byś mnie zjadł, nie zastosujesz się do nakazu bogów i zostaniesz ukarany. Jeśli mi nie wierzysz to chodź za mną i przekonasz się na własne oczy.
Pełen obaw tygrys postanowił pójść za lisem, aby zobaczyć o co mu chodzi. Gdy szli, wszystkie zwierzęta w przerażeniu uciekały. Widząc to, tygrys uwierzył słowom lisa i uwolnił go.
Wasza Wysokość panuje nad terytorium szerokim na 5000 mil kwadratowych i dzierży siłę 100,000 żołnierzy. Nadałeś Zhao moc do prowadzenia wojsk. Dlatego też szlachta z północy nie boi się Zhao, a raczej twoich sił zbrojnych. Podobnie jak zwierzęta bały się tygrysa.
Zmartwienia króla rozwiązały się i powrócił mu dobry nastrój.

Idiom "o lisie, co wykorzystał moc tygrysa" wywodzi się z powyższego tekstu. Często używa się go w odniesieniu do ludzi, którzy uciskają lub zastraszają innych, gdy są związani z postaciami o potężnych pozycjach lub z potężnymi kontaktami.
Oczywiście, lis może cieszyć się tą mocą przez pewien czas, ale zostanie srogo ukarany, gdy jego sztuczka wyjdzie na światło dzienne.

Przypisy:
1. Księga "Intrygi Walczących Królestw" tłumaczy się również jako "Strategie Walczących Królestw". Jest ona znanym starożytnym dziełem historycznym utworzonym za panowania Zachodniej Dynastii Han (206 p.n.e. - 23 n.e.). Przedstawia ona historyczną i społeczną charakterystykę Okresu Walczących Królestw.
#chinskieidiomy #clearharmony #idiomy #chiny
zpue - Idiom: Jak lis wykorzystał moc tygrysa (狐假虎威)

Idiom "jak lis wykorzystał mo...

źródło: comment_rg2XcaSbgCUFDH9FDrgJPJ1gslINpCCK.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
@zpue od jakiegoś czasu czytam twoje wpisy i bardzo mi się podobają, chciałbym wiedzieć skąd czerpiesz te informacje, albo czy mógłbyś polecić jakieś dobre źródła na temat historii czy kultury Chin. Poza tym Wrzucaj te informacje dalej naprawdę przyjemnie się to czyta.
  • Odpowiedz