Wpis z mikrobloga

@Qrka: Mam od ponad roku Vaillanta (ecotec 146/5-5) i jest ok. @norbw74 pisze, że Viessmann jest w podobnej cenie - u mnie Viesiek był droższy, i to sporo, ze względu na wymiennik ze stali (vaillant ma częściowo z jakiegoś tworzywa). Co do Detricha to wydaje mi się że może być tańszy, ale to subiektywnie.

Jeśli myślisz o jakimś bawieniu się w automatykę to Viesia i Vaillanta można spokojnie podpiąć pod RPI.
@splatch: @norbw74: Myślę o automatyce ale juz wbudowanej, nie chce się tym bawić sam, chciałbym mieć jakiś sterownik który w prosty sposób mógłby mi ogarnąć programowanie grzania, o której się ma włączyć etc

A jak dobieraliście kocioł ? Wysyłaliście zapytanie i oni sami dobrali czy weszliście do sklepu typu praktiker etc i wzięliście z półki ?
@Qrka: zastanawiasz się czy kondensat? najpierw określ czy grzejniki czy podłogówka. Jeśli grzejniki to do kondensatu musisz je przezbroić znaczy dobrać większe aby uzyskać jak najlepsze parametry pracy kotła. Ja mam Vaillanta VU i sobie chwale. Dom cały w podłogówce. Kocioł spięty z rekuperatorem Vaillanta. Nigdy nie kupuj kotła w sklepie typu Praktiker. Zwróć sie do zaufanego hydraulika dobierze Ci coś. Jak duże odcinki z kotła do poboru wody, że chcesz
@Krizz: Grzejniki, nie podłogówka,

>Jak duże odcinki z kotła do poboru wody, że chcesz w domu dawać kocioł dwufunkcyjny?

Nie rozumiem, nie mam ciepłej wody w mieszkaniu, chce mieć - ergo dwufunkcyjny
@Qrka w przypadku dużych odcinków między kotłem a poborem wody będziesz musiał długo czekać na ciepłą wodę. Dlatego zastanów się czy nie lepiej zamontować kotła z zasobnikiem i zrobić cyrkulację aby mieć cały czas dostęp do ciepłej wody.
@Qrka: moc kotła dobiera się na podstawie mocy i parametrów grzejników a także zasobnika wody jeśli występuje w instalacji.
Kocioł powinien być wstanie zasilić w szczytowym momencie wszystkie grzejniki. Standardowo grzejniki są dobierane na zasilenie czynnikiem o temperaturze 75C. W takim wypadku odpada Ci kondensat, bo jego sprawność przy tej temperaturze będzie taka sama jak zwykłego kotła.
Co do zasobnika - zależnie od powierzchni wężownicy bierze się taki kocioł żeby nagrzał