Wpis z mikrobloga

Czołem Mirki! Napisałem dzisiaj referat na zaliczenie psychoonkologii. Temat miał być dowolny, nieporuszany aspekt na zajęciach. Wybór padł na "Terapię Psychodeliczną osób w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej". Jest też historia badań naukowych nad psychodelikami i przegląd części nowszych badań ( ͡° ͜ʖ ͡°) Uwagi mile widziane

Podzielone na części, żeby się lepiej czytało

TL:DR











  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Terapia wspomagana psychodelikami obniża poziom lęku i strachu przed śmiercią oraz podwyższa poczucie jakości życia u pacjentów w terminalnym stadium raka


@chaindenim: Dodam, że nie tylko u osób śmiertelnie chorych, czy chorych w ogóle ;)
  • Odpowiedz
@chaindenim: Bardzo ciekawy temat i bardzo ciekawa praca. Mnie np. interesuje użycie tych substancji w leczeniu uzależnień. Jest sporo fajnych badań na ten temat, a i psychodelikom współczesna nauka trochę zwraca dobre imię, bo potencjał jest spory.
  • Odpowiedz
@kubako: @Gnosis: Tak jak mówicie, psychodeliki wykazały potencjał do wzmacniania psychoterapii w różnych obszarach, nie tylko u pacjentów onkologicznych. Taka musiała być tematyka przewodnia pracy więc na tym się skupiłem :D Poza tym dobrze udokumentowane są badania nad terapią osób uzależnionych, wszelkiej maści neurotyków i borderline (w psychodynamicznym tego słowa znaczeniu). Być może i więcej ale póki co tylko na ten temat czytałem. Tylko jeśli nadal w radach
  • Odpowiedz
@chaindenim: Zobaczymy, może jak na zachodzie ruszą badania nad psychodelikami pełną parą, to i w Polsce będzie bardziej przyjazny klimat. Wiem, że w Polsce na UM w Poznaniu prowadzi się badania nad terapeutycznym wpływem ketaminy na depresję, także coś tam się dzieje. :) A badania z użyciem VR to też interesujący temat. Jeśli chcesz ruszać jakieś nowe, kontrowersyjne tematy, to niestety na większości uczelni chyba jest tak, że dopiero jak
  • Odpowiedz
  • 0
@Gnosis niby tak, ale kodeinę stosuje się tak czy siak jako lek przeciwbólowy a lsd jest skasyfikowane jako substancja bez zastosowania medycznego. A sam ból często maskuje depresję u osób z przewlekłym bólem więc to że badają kodeinę i związki z depresją jeszcze nic nie oznacza, niestety ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz