Wpis z mikrobloga

Witam
Jestem filmowcem, który tnie po kosztach jak tylko może, aby realizować swoje pasje (np. oświetlenie stałe zrobiłem ze srebrnej formy na ciasto obklejonej od wewnątrz diodami LED zasilanymi akumulatorem od motorka i przykrytą pleksą), lecz często moje pomysły nie idą w parze z wiedzą.
Planuje robić ruchome Timelapsy, aczkolwiek posiadam zwykły slider (szynę mocowaną do statywu z wózkiem, poruszanym wzdłuż szyny), bez silniczka. Czyli tak jak popcham tak wózeczek się posunie. Przy godzinnym przesuwaniu niemożliwym jest uzyskanie idealnego posuwu, z liniową prędkością.
Kilkanaście tysięcy inwestycji w nowoczesne slidery, z regulacjami prędkości posuwu za pomocą aplikacji androida wychodzą poza moją zdolność kredytową.
Wpadłem jednak na pomysł zamocowania mojego wózka za pomocą linki do jakiegoś silniczka (krokowego?), o odpowiednio niskich obrotach, który nawijałby linkę na odpowiedniej średnicy szpulę, powodując powolne, ale liniowe przyciąganie wózka z aparatem.
Kompletnie nie wiem, czy taki silniczek znajdę, który spełni zadanie. A może ktoś ma inny pomysł?
Bardzo prosiłbym o wszelkie sugestie.
Poniżej ilustracja poglądowa.
#fotografia #modelarstwo #technika #elektronika
mi-siek - Witam
Jestem filmowcem, który tnie po kosztach jak tylko może, aby realizo...

źródło: comment_dKs3NteALDHdAi5vo3v6CgF7PC1fxRqu.jpg

Pobierz
  • 14
@mi-siek: Ja zastosowałbym zwykły silnik DS sterowany wyjściem PWM (zadawanie prędkości) i odpowiednio dużą przekładnię aby rosnąca masa szpuli nie zrobiła na nim wrażenia. Ewentualnie dodać do tego krańcówkę zabezpieczającą, która w odpowiedniej chwili wyłączy układ.
@mi-siek: arduino, tani klon to 10zł, szilnik krokowy też. troche DIY i z 10min nauki pisania kodu.
jak kupisz moduł BT do arduino to i sterowac smartfonem będziesz mógł (tutaj to juz 30min nauki). przyda sie jakiś wyswietlacz, guziczki albo potencjomatry zeby moc sterowac predoscia i czasem dzialania. jakies ograniczniki zeby jak dojdzie do konca to sie wylaczyl.
sam sie zastanawiam nad czyms takim, jednak ja wideo nie robie prawie w
18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.