Wpis z mikrobloga

Mając dwie taśmy LED o różnych temperaturach barwowych światła obok siebie oraz dwa ściemniacze (jeden do każdej taśmy - takie ) chciałbym za ich pomocą regulować wypadkową temperaturę barwową światła oraz za pomocą trzeciego ściemniacza regulować całkowitą jasność obu taśm jednocześnie. W związku z tym #pytaniedoeksperta czy w ogóle można łączyć ściemniacze w sposób szeregowy jak na tym schemacie lub w jaki inny sposób można to zrealizować?

#elektronika #diy #majsterkowanie
  • 11
@Setral: nie bardzo możesz tak to regulować. Oba ściemniacze regulują PWMem, jak ci się dwa pwm-y nałożą na siebie - to wyjdą "dudnienia" i zacznie ci to wszystko migać. Pomijając już fakt zasilania elektroniki ściemniacza nie napięciem stałym 12v, tylko "sciemnionym" pwm-em
Pewnym wyjściem byłoby zastosowanie ściemniaczy regulujących (pwm-em pewnie) masy obu taśm, a od strony plusa - regulacja np napięciem zasilacza 12v (w zakresie np 9-12v, bo to przeważnie wystarcza
@DemptD: Ja jestem handlowcem, nie elektrykiem :P
@Setral: Niestety nie wiem, logicznie wydaje się mi, że nie da rady tak. :P

Aczkolwiek - są kontrolery np. 4 strefowe, za pomocą których możesz obsługiwać do 4 stref jednocześnie(za pomocą jednego pilota).
@Setral: napięcie wejściowe ściemniacza to 12 V DC, tak więc nawet jeśli zastosujesz inny rodzaj ściemniacza niż PWM, nadal może to nie działać poprawnie.
Choć można spróbować z prostym ściemniaczem na LM317, ale wtedy straty objawią się w wydzielanym cieple, a i tak nie ma pewności, czy to wszystko zadziała.
@Setral: rozwiązanie jest proste - kup regulator do taśmy rgb :V W moim z tego co kojarzę mogę regulować oddzielnie każdym kolorem, a także ogólną jasnością świecenia. Łączysz wtedy swoje taśmy pod dwa różne kolory.
@Saute: @miszczo997: Chciałbym jednak mieć wszystko "w jednym kawałku", zamiast pilota pokrętło. Widzę, że kontrolery RGB niestety z pilotem są najpopularniejsze.
@hrumque: Czy mógłbyś poratować jakimś prostym schematem na podstawie Twojego opisu? Nie jestem w stanie tego sobie rozrysować.
@KokiX: Z tego, co zdążyłem się zorientować sterowanie w ściemniaczu PWM polega na zmienianiu współczynnika wypełnienia przy niezmiennym napięciu, a w zwykłym ściemniaczu (chyba na bazie potencjometru - podejrzewam)
Z tego, co zdążyłem się zorientować sterowanie w ściemniaczu PWM polega na zmienianiu współczynnika wypełnienia przy niezmiennym napięciu, a w zwykłym ściemniaczu (chyba na bazie potencjometru - podejrzewam) ściemnianie polega na zmianie napięcia.


@Setral: nawet te malutkie ściemniacze z gałeczką - w środku mają nieśmiertelny toporny układzik 555 i regulują jasność przez regulację PWM.