Wpis z mikrobloga

Pytanie. Silnik elektryczny z napisem "400V/230V", po otworzeniu skrzynki możliwość i zaznaczony schemat do podłączenia w gwiazdę i trójkąt.

Czy można taki silnik podłączyć pod 230V "tak po prostu"? Czy mimo że ma napisane że również 230V, to trzeba przesuwać fazy "dorobionymi" kondensatorami? Czy taki silnik traci moc po podpięciu do jednej fazy, czy zachowuje swoje parametry bez względu czy się podłączy do 400V, czy 230V?

#elektryka #pytanie #pytaniedoeksperta
  • 18
@Bialy88: Na tabliczkach podawane jest napięcie międzyfazowe, nie wrzuciłeś zdjęcia tabliczki, więc konkretnie Ci nie powiem, ale przypuszczam, że jest jak chyba na każdej tabliczce i dotyczy to skojarzenia uzwojeń, tj. trójkąt 230V/gwiazda 400V.
@Glenroy: Czyli że bez falownika/kondensatorów na 230V nie podłączę, a jak już z kondensatorami podłączę, to będzie dużo mniejsza moc? To już wolę sprzedać ten silnik i kupić normalny 230V o tych parametrach.
@Bialy88: dokładnie tak jak mówiłem 230/400 D/Y, czyli 230 dla trójkąta, 400 dla gwiazdy.

Jeszcze przy podłączaniu przez kondensator gdzieś, coś, kiedyś, obiło mi się o uszy o wpinaniu dławika pomiędzy sztuczną fazę, czyli faza do U, pomiędzy U i V dławik i pomiędzy V i W kondensator, ale nigdy się z czymś takim nie spotkałem osobiście, ani w teorii, ani w praktyce :).
@Glenroy: ale nawet jak 230 to i tak z 3 faz korzysta. Z gwiazdy korzysta z 3 faz bez N a z trójkąta masz 3 fazy i N. Więc 3 kable dla gwiazdy i napięcie międzyfazowe 400v a 4 kable dla trójkąta i napięcie 230v z fazy i N.
Dla nowych instalacji odpowiednio 4 i 5 kabli bo dochodzi ochronny.
Racja?
@mateo__: Z tego co się orientuję, to kondensator jest po to żeby opóźnić fazę o... ile? 120 stopni? Chodzi o to że zasilając z 3 faz, elektromagnesy zaczynają działać jeden po drugim, a wirnik się kręci. Przy zasilaniu wszystkiego z tej samej fazy, wszystkie działają naraz i silnik się nie rozkręci o ile ruszy. Po to jest kondensator, żeby wymusić odpalanie tej jednej fazy nie w tym samym momencie, tylko z