Wpis z mikrobloga

Dzień dobry Mirki, czas na ostatnie w tym roku Geopolityczne Podsumowanie Tygodnia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Wszystkich zainteresowanych zagadnieniami: #geopolityka , #geostrategia i #geoekonomia, #historia i #technologia zapraszam do obserwowania tagu -> #hahard
Informacje podzieliłem na trzy grupy: geopolityka i polityka, gospodarka i technologia oraz historia.

#geopolityka

USA nie wycofają wojsk z Europy
Dowódca naczelny sił lądowych USA w Europie gen. Ben (Frederick) Hodges powiedział w wywiadzie dla "Spiegla", że nowy prezydent USA Donald Trump nie będzie szukał porozumienia z Rosją kosztem Europejczyków. Podkreślił, że USA nie wycofają wojsk amerykańskich z Europy.

Czy Niemcy odbudują artylerię? "Pierwszy krok"
Niemiecka armia dostarczyła do Munster pierwszą z dwunastu haubic samobieżnych Panzerhaubitze 2000, które mają wzmocnić artylerię Bundeswehry. Bundeswehra ma dysponować łącznie 101 systemami tego typu.

Rosjanie włamali się do systemów rządowych Litwy
Rosyjscy hakerzy mieli dostęp do systemów i sieci administracji państwowej Litwy. Złośliwe programy szpiegujące były aktywne przez pół roku, zanim zostały wykryte. Rosjanie zaprzeczyli zarzutom - podaje agencja Reuters.

„Azjatycka alternatywa” Rosji. Kremlowscy stratedzy wieszczą schyłek zachodu
Nowa koncepcja rosyjskiej polityki zagranicznej, podobnie jak poprzednia, przyjmuje założenie o schyłku Zachodu i końcu amerykańskiej dominacji w systemie stosunków międzynarodowych, który jakoby ewoluuje w kierunku ładu wielobiegunowego.

Izrael: Stany Zjednoczone nas opuściły
Rada Bezpieczeństwa ONZ po wstrzymaniu się od głosu przez USA przyjęła w piątek rezolucję domagającą się od Izraela zaprzestania budowy osiedli na okupowanych terytoriach palestyńskich.

Japonia się zbroi
Tokio piąty rok z rzędu zwiększa swój budżet wojskowy, czując się zagrożone ze strony Chin i Korei Północnej. 44 miliardy dolarów zostaną wydane między innymi na nowe systemy obrony antyrakietowej i budowę najnowszych okrętów podwodnych.

Ukraina: amerykańskie drony nie sprawdziły się na wojnie
Ukraińskie siły zbrojne nie są zadowolone z dostarczonych przez USA 72 bezzałogowców RQ-11B Raven. Maszyny okazały się zbyt podatne na zakłócanie i przejmowanie sygnału stosowane przez Rosjan i separatystów. Posiadają też inne wady (...)

Moskwa wymaga większej lojalności od Mińska
Dyrektor kremlowskiego instytutu alarmuje, że na Białorusi jest realizowany „ukraiński scenariusz". "O Białorusi zapominają, ponieważ przejmują się sytuacją w Syrii, na Ukrainie oraz zwycięstwem Trumpa w USA. Sytuacja dla nas (jest) bardzo niesprzyjająca"

Czy ISIS wykorzysta upadek Aleppo?
Państwo Islamskie od początku stara się przedstawiać jako reprezentant i obrońca prawdziwego islamu, w ujęciu organizacji rozumianego jako skrajnie surowy sunnizm. Upadek Aleppo tylko umacnia propagandową narrację, tworzoną przez ISIS, w której szyiccy "apostaci" z Iranu na polecenie "heretyka" alawity Asada są odpowiedzialni za zbrodnie na arabskiej społeczności sunnitów.

Francuskie media: "Willkommen" pani Merkel było błędem historycznym
Po poniedziałkowym zamachu w Berlinie część francuskich mediów krytycznie odnosi się w środę do polityki migracyjnej kanclerz Niemiec Angeli Merkel. "Willkommen" pani Merkel było błędem historycznym, jej polityka migracyjna jest absurdem i wymyka się wszelkiej kontroli"

USA: Kolejne sankcje za Krym i Donbas, Moskwa zapowiada reakcję
Moskwa zapowiada reakcję na objęcie we wtorek przez USA kolejnych osób oraz spółek i przedsiębiorstw państwowych z Rosji sankcjami za aneksję Krymu i rolę w konflikcie na wschodzie Ukrainy.

Ukraina: Armia odparła kolejny atak na tzw. łuku switłodarskim
Ukraińska armia poinformowała o odparciu kolejnego ataku prorosyjskich separatystów na jej pozycje na tzw. łuku switłodarskim w pobliżu strategicznego miasta Debalcewe w obwodzie donieckim na wschodzie kraju.

Szkocja stawia ultimatum: albo wspólny rynek UE, albo referendum i niepodległość
Szkocja grozi rozpisaniem kolejnego referendum ws. niepodległości, jeśli będzie zmuszona do wyjścia ze wspólnego rynku UE. „W mojej opinii oraz w opinii rządu, którym kieruję, najlepszą opcją dla Szkocji jest pełne członkostwo w Unii Europejskiej jako niepodległe państwo”

Amerykanie rozważają powrót do koncepcji „Gwiezdnych wojen”
Amerykanie coraz poważniej myślą o wyniesieniu systemów antyrakietowych na orbitę, tak by zmniejszyć czas reakcji na zagrożenie oraz zwiększyć obszar permanentnie chroniony przed atakami rakiet balistycznych. Nowa idea nie dotyczy jednak tylko sieci kosmicznych sensorów, ale również systemu rażenia

Ile są warte amerykańskie gwarancje? Polska podpałką albo cierniem w boku Rosji
Moskwa ma bez porównania więcej do zaoferowania Waszyngtonowi, niż Warszawa zarówno w gospodarce jak i w polityce międzynarodowej. Interes Polski polega na tym, aby przetrwać bez większych strat pomiędzy Rosją a Niemcami.

Prognoza dotycząca polityki Trumpa wobec Azji? Najważniejsze stosunki z Chinami
Prezydent-elekt Donald Trump to wielka niewiadoma zarówno w zakresie polityki wewnętrznej, jak i międzynarodowej. Dotyczy to nie tylko działań na Bliskim Wschodzie, wobec Europy i Rosji, ale także szeroko pojmowanej Azji. Ten ostatni region jest z perspektywy amerykańskiej szczególnie istotny

Chińskie wyspy pod broń. Przyspiesza militaryzacja Morza Południowochińskiego
Chiny przyspieszają z militaryzacją wysp na Morzu Południowochińskim. Najnowsze zdjęcia satelitarne pokazują szybki rozrost struktur, które wkrótce mogą posłużyć jako ufortyfikowane stanowiska broni przeciwlotniczej i artylerii obrony bezpośredniej. Skala działań nabiera nowego rozmachu.

Gazprom chce wywołać kryzys gazowy w Europie w 2017 roku
Rosjanie przygotowują gazowy kryzys w Europie. Ma nastąpić w styczniu-lutym 2017 r. Celem jest wywarcie presji na Unię Europejską. Wywołany sztucznie kryzys gazowy, może zostać wykorzystany do wywierania nacisków, w celu uzyskania zgody na budowę gazociągów omijających Ukrainę (i inne kraje)

Strach przed Rosją wynika z historii. Putin konsoliduje "rosyjski świat"
Obawy Polski i krajów bałtyckich przed Rosją mają uzasadnienie historyczne, jednak nie są oparte na analizie czynników, które napędzają politykę zagraniczną Moskwy, np. koncepcji "rosyjskiego świata" - uważa szef moskiewskiego ośrodka Carnegie Dmitrij Trenin.

Iran chce rozmów ws. przedłużenia sankcji
Iran zaapelował w sobotę do szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini o zorganizowanie spotkania z sześcioma mocarstwami w związku z przedłużeniem amerykańskich sankcji wobec Teheranu. Iran uważa, że narusza to porozumienie nuklearne.

Trump oskarża Chiny o kradzież drona
Relacje między dwoma nuklearnymi i gospodarczymi potęgami – Stanami Zjednoczonymi Ameryki i Chińską Republiką Ludową są napięte. Trump: „Chiny kradną dron badawczy US Navy na wodach międzynarodowych – wyrywają go z wody i zabierają do Chin. Bezprecedensowy akt”

Wojna handlowa zaszkodzi bardziej USA niż Chinom
Jeśli retoryka prezydenta-elekta Donalda Trumpa zakończy się wojną handlową z Chinami, to USA stracą na niej więcej. Chiny nie zależą od USA. Choć USA są wciąż największym kierunkiem ich eksportu, to biorąc wszystko razem, rynki wschodzące są dla Chin ważniejsze

Nowy-stary największy zagraniczny wierzyciel USA. Japonia detronizuje Chiny
Na szczycie listy największych wierzycieli zagranicznych Stanów Zjednoczonych doszło do zmiany. Po raz pierwszy od ponad 1,5 roku Japonia wyprzedziła Chiny.

'Wielka Ameryka' to szansa dla Polski
"Wyszła oferta wyraźnego zwiększenia tej współpracy w różnych sferach gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem sfery energetycznej. Dla Polski, która chce być krajem niezależnym od tych, którzy mogą wykorzystywać zależność energetyczną dla celów politycznych wrogich Polsce, to jest bardzo ciekawe"

Rosjanie zhackowali androidową appkę używaną do obsługi ukraińskiej artylerii?
eksperci z Croudstrike sugerują, że Rosjanie podstawili zamalwarowaną appkę – Попр-Д30.apk – która służy redukcji czasu wystrzału w artylerii D-30 używanej przez ukraińskie wojska. Dzięki temu Rosjanie mogli mieć dostęp do dokładnych namiarów na odpowiednie pozycje ukraińskich wojsk.

Niemal wszystkie kanały komunikacyjne Rosji z USA zamrożone. Jest komentarz rzecznika Kremla
– Zamroziliśmy dialog ze Stanami Zjednoczonymi niemal na każdym poziomie – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, cytowany przez agencję RIA.

Potencjał systemu obronnego Polski wobec zagrożenia ze strony Federacji Rosyjskiej
System obronny państwa jest kluczowym elementem systemu bezpieczeństwa narodowego kraju. Tworzy się go w celu ochrony i obrony państwa oraz jego żywotnych interesów przed zagrożeniami. Dla zagwarantowania wykonalności swojej misji mechanizm ten powinien opierać się na stabilnych fundamentach prawnych, gwarantujących jasny podział kompetencyjny oraz strategiach długoterminowych, które zapewniłyby długofalowy rozwój podsystemów wykonawczych. Pytaniem jest, czy mechanizmy wypracowane przez Polskę, w ramach systemu obronnego państwa, są na tyle wydajne i przygotowane, by ochronić obywateli, terytorium i swoje żywotne interesy na przykład przed zagrożeniami kreowanymi przez agresywną politykę Federacji Rosyjskiej?

Sankcje wobec Rosji oficjalnie przedłużone. Żaden kraj się nie wyłamał
Unijne sankcje gospodarcze wobec Rosji za destabilizowanie sytuacji na Ukrainie zostały oficjalnie przedłużone do końca lipca przyszłego roku. Wcześniejsza zgoda przywódców 28 państw w tej sprawie została formalnie zatwierdzona w ramach tak zwanej procedury pisemnej.

Uwertura przed ciężkim rokiem dla Mińska
Białoruś i Rosja pogrążyły się w wojnie informacyjnej. Rosyjskie kanały propagandowe obrzucają mniejszego sąsiada błotem, Mińsk rewanżuje się zatrzymaniami prorosyjskich publicystów. A ponieważ kampanie czarnego PR nie powstają w Moskwie ot tak, spontanicznie, warto się zastanowić, jakie plany wobec Białorusi szykuje Kreml.

Generałowie odchodzą z armii. MON szuka zastępców.
Antoni Macierewicz przyjął w tym tygodniu rezygnację dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych gen. broni Mirosława Różańskiego. Z armii odchodzą również szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. Adam Duda i szef Sztaby Generalnego Mieczysław Gocuł.

Artyleryjski kontrakt stulecia podpisany. "Regina" za 4,6 mld zł
podpisany został kontrakt na dostawę przez stalowowolską spółkę wyposażenia dla czterech kolejnych dywizjonowych modułów ogniowych „Regina”. Jak po raz pierwszy ujawniono oficjalnie, wartość kontraktu – którego „rychłe zawarcie” zapowiedział w czasie swej wizyty w HSW SA 18 listopada szef MON – wynosi 4 649 mln zł

Czesi kupują radary z Izraela. Fiasko projektu Grupy V4
Minister obrony Czech Martin Stropnický poinformował, że czeskie siły zbrojne zdecydowały się kupić za 114 milionów dolarów osiem izraelskich radarów obserwacji sytuacji powietrznej. Nie udało się więc dojść do porozumienia, by takie radary zostały dostarczone przez własny przemysł Grupy V4 (w tym Polski) w ramach kooperacji.

Szwecja szykuje się na wojnę z Rosją? Samorządy otrzymały polecenia
W liście do władz lokalnych szwedzka agencja odpowiedzialna za obronę cywilną (MSB) wzywa samorządy m.in. do utworzenia centrów operacyjnych w podziemnych bunkrach, upewnienia się, że system syren ostrzegawczych działa oraz do ewentualnej współpracy ze szwedzkimi siłami zbrojnymi.

#gospodarka i #technologia

USA zagroziły przywróceniem ceł na niektóre produkty Unii Europejskiej
Biuro Przedstawiciela Handlowego USA zagroziło przywróceniem ceł na sprowadzane z Unii Europejskiej trufle, ser Roquefort i inne towary. Ma być to forma nacisku, której efektem ma być zniesienie zakazu sprowadzania na rynki państw Unii amerykańskiej wołowiny z hodowli, w których stosuje się hormony

Ustawa Wilczka - niedościgniony wzór sprzed 28 lat
28 lat temu Sejm IX kadencji wydał najlepszy akt prawny w historii PRL, a może i jeden z najlepszych w całej historii Polski. Ustawa z dnia 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej – zwana powszechnie ustawą Wilczka – zliberalizowała życie gospodarcze w bezprecedensowy sposób (...)

Chiński juan coraz ważniejszy w globalnej gospodarce. Co to oznacza dla Polski?
Chińczycy bardzo chętnie uczyniliby z Polski swój europejski przyczółek, z którego mogliby kontynuować dalszą ekspansję. Ponadto Chiny widzą swoją szansę w akwizycjach polskich firm oraz w realizacji kluczowych projektów sektora publicznego, zwłaszcza tych z branży energetycznej.

Chiński kapitał chce przejąć środkowoeuropejską petrochemię
Negocjacje pomiędzy kazachskim KazMunayGas oraz chińskim CEFC, dotyczące zakupu 51% akcji spółki KMG International NV dotarły do finalnego etapu. Oczekuje się, że wkrótce zostanie podpisane porozumienie, które znacząco wzmocni pozycję Pekinu w rejonie Morza Czarnego.

Głęboki kryzys finansowy we Włoszech. Tamtejsze banki potrzebują 52 mld euro
Włoskie banki potrzebują co najmniej 52 mld euro w celu uporządkowania własnych bilansów, czyli znacznie więcej, niż zapewni im publiczny pakiet pomocowy zaproponowany w poniedziałek przez rząd.

500 plus. W 2016 r. więcej kobiet zdecydowało się urodzić
Z zaprezentowanych danych wynika, iż w okresie między kwietniem, a październikiem, czyli od momentu obowiązywania 500 plus, nastąpił wzrost liczby kobiet w ciąży o 9,5 tys. (w porównaniu do poprzedniego roku). W sumie od początku roku do października odnotowano wzrost o 14,5 tys.

Ceny węgla oszalały
Czarne złoto zaskakuje nawet analityków. Cenowa rzeczywistość mija się z oczekiwaniami ekspertów. Czy i jak bardzo Polska ma szansę skorzystać na nowym trendzie?

W pełni samodzielne elektryczne samochody będą się ścigać na torach ulicznych
Wyścigi samochodowe to ogłuszający ryk silników, zapach benzyny, kłęby spalin i ogromna prędkość. Wyścigi Roborace będą zupełnie inne. Pozostanie tylko prędkość, jednak wszystko inne zniknie. Samochody będą elektryczne, hałasu ma być tyle, ile na zwykłej ulicy, a bolidy poprowadzą maszyny

Ursus planuje opracować konstrukcję e-ciągnika
Spółka Ursus SA i przedstawiciele uczelni wyższych podpisali list intencyjny, który jest podstawą do zawarcia konsorcjum B+R. Zadaniem konsorcjum będzie opracowanie konstrukcji ciągnika z napędem elektrycznym wraz z towarzyszącą mu infrastrukturą zasilającą i wykorzystaniem energii odnawialnych

Jedna z 'najbardziej bezczelnych' piramid finansowych w historii
W poniedziałek w Nowym Jorku policja aresztowała Marka Nordlichta, jednego z czołowych zarządzających funduszem Platinum Partners. Jest on oskarżony o zdefraudowanie miliarda dolarów. Prokurator twierdzi, że fundusz działał jak piramida finansowa - obiecywał klientom zysk na poziomie 17 proc.rocznie

Przetarg na budowę elektrowni za 6 mld zł
"Modernizujemy elektrownie i stawiamy na nowe efektywne bloki. Opublikowane dziś ogłoszenie o przetargu kierujemy do wykonawców w Europie. Mam ogromną satysfakcję, że Polska będzie mogła rozwijać się w oparciu o energię z nowoczesnych źródeł węglowych, takich jak nowy blok w Ostrołęce"

Polska broni się przed gazociągiem Opal
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zaskarżyło do niemieckiego sądu umowę pomiędzy Bundesnetzagentur, Gazprom, Gazprom Export i Opal Gastransport ws. zwolnienia Gazprom z zasady dostępu stron trzecich do przepustowości gazociągu Opal. Jednocześnie polski rząd zaskarżył decyzję ws. gazociągu.

Nadchodzi kres litewskich kłopotów Orlenu
Zmiany w litewskim Ministerstwie Transportu i Komunikacji mogą poprawić niekorzystną sytuację Orlenu. Poprzedni prezes kolei jest podejrzewany m.in. o k
  • Odpowiedz