Wpis z mikrobloga

mirki z #reprap #druk3d, czy jest jakiś sposób na robienie wydruków, które będą szczelne? Najchętniej z PLA, ale jeśli to materiał jest tu problemem, to jestem otwarty na sugestie.

Wydrukowałem dzieciom model łodzi podwodnej, taki ze zbiornikiem wyporowym sterowanym przy pomocy strzykawki i wężyka. Wydruk perfekt, robiony specjalnie z dość grubymi ściankami zewnętrznymi, wszystko wygląda na lite, tymczasem okręt po kilku-kilkunastu minutach zabawy traci zdolności taktyczne, namaka jak licho i najpierw się trymować nie chce, a potem w ogóle z wynurzaniem jest problem. Gdy z ciekawości zatkałem wloty zbiornika, a zamiast strzykawki podłączyłem kompresor, po puszczeniu w zbiornik łodzi dwóch barów okazało się, że bąbelki wody mi wychodzą właściwie z całej powierzchni łódki, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich krawędzi, zarówno wklęsłych, jak i wypukłych. Jak to uszczelnić, ew. jak/z czego drukować, by problem choć zminimalizować?

PS: #diy dokładam z czystej próżności ;)
Jarek_P - mirki z #reprap #druk3d, czy jest jakiś sposób na robienie wydruków, które ...

źródło: comment_FwqxmXHcIXZR87tO6kRA5DBNa9xcSru8.jpg

Pobierz
  • 12
@Mow_do_mnie_mistrz: pewnie tak, ale właśnie takie rozwiązania wolałbym traktować jako ostateczność. Choćby dlatego, że łódka jest nierozbieralna i nie ma sensownej możliwości pomalowania zbiornika wyporowego od wewnątrz. Wlanie do środka farby i jej wydmuchanie niby mogłoby pomóc, ale nie podobają mi się takie metody, wolałbym dojść do tego, jak uszczelnić wydruk sam w sobie.
@Paatryk93: z ciekawości kiedyś wrzuciłem do acetonu wydruk z PLA. on tez mięknie i robi się gumowaty (i ta gumowatość potem dość długo się utrzymuje, swoją drogą to świetna metoda na dopasowanie wydruku by była), więc może i w temacie szczelności coś by to dało...
@Jarek_P: Z tego co widzę nikt jeszcze tego nie powiedział - polilaktyd (PLA) rozpuszcza się w wodzie (oczywiście wolno, nie natychmiastowo), dodatkowo ją wchłania (efekt jak u gąbki).

Jak coś - patrz tutaj na pierwszy akapit strony 802 - https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=0ahUKEwjKtbLhw4fRAhWIVSwKHVj_CP4QFgggMAE&url=http%3A%2F%2Fen.www.ichp.pl%2Fattach.php%3Fid%3D352&usg=AFQjCNGgwPMprMjk_tz4K2_1D45A80ZETg&sig2=3Zg3176o7dYYrplvwBRH_Q&bvm=bv.142059868,d.bGg

@Mow_do_mnie_mistrz: ma dobry pomysł, jeśli chcesz pozostać przy PLA :)
@maelren: dzięki. czytałem już kiedyś o tym, że PLA nie jest wodoodporne, ale tu rzecz ma mieć kontakt z wodą jedynie chwilowy, więc z namakaniem samego tworzywa nie powinno być problemu. Rozczarowała mnie jednak "dziurawość" samego procesu drukowania. Drukowałem "na bogato", bez oszczędzania filamentu, a i tak łódka nasiąka. Nie plastik nasiąka, a puste przestrzenie wewnątrz - dla jasności.

Czy inne tworzywa zachowają się lepiej? ABS, jak tu już ktoś podpowiadał,
@Jarek_P: abs można uszczelnić przez kurację w oparach acetonu, pet można delikatnie płomieniem palnika potraktować. PLA rozpuszcza się w chloroformie ale nie wiem czy gdzieś dostaniesz.