Wpis z mikrobloga

@k___: Tak jak napisał @Jarek_P. Wyładowanie do obudowy, czy do masy, czy do zasilania będzie nieszkodliwe. Wyładowanie do pinów przesyłających dane z, albo do urządzenia prawdopodobnie też. Ale wyładowanie do nóżek układów scalonych wewnątrz urządzenia już ma dużą szansę być śmiertelne (dla urządzenia oczywiście).
Znając prostą elektronikę poznaje się podatność różnych półprzewodników na takie uszkodzenia. Przykładowo tranzystory mosfet zostaną zniszczone jeśli ich bramka (pin sterujący) zostanie naładowana powyżej 20V. Więc
@kiciek: to do kompletu jeszcze #truestory - usiłowałem kiedyś celowo zepsuć kumplowi płytę główną PC (płyta na gwarancji, mimo ewidentnej wady serwis sklepu upierał się, że płyta jest ok, chcieliśmy więc, by przestała być ok już na 100%), sięgnąłem po piezoelektryczną zapalarkę do gazu, taką kuchenną radzieckiej jeszcze produkcji. Strzelałem we wszystko, w co mogłem, iskry między pinami złącz kart przeskakiwały. Wynik: zresetowany bios. Tylko.
@Tymian: A nieee, tamtą w końcu zepsułem (lakierem przewodzącym delikatnie wstrzykniętym między nogi jakiegoś układu SMD), a nie podejrzewam, by ktokolwiek bawił się wtedy w naprawianie takich płyt.
@k___: Przeważnie zagrożenia ESD tyczą się elementów elektronicznych (tranzystory, układy scalone, diody). Jak te elementy są już wmontowane w poprawnie zaprojektowanym układzie to ryzyko uszkodzenia przez ESD maleje, ale nigdy nie znika całkowicie (jak z rakiem - możesz zminimalizować ryzyko ale jakieś zawsze pozostaje). Poza tym niektóre układy, np. niektóre wzmacniacze operacyjne potrafią od ESD się uszkodzić tak, że tracą parametry ale dalej działają. Widziałem to parę razy, budujesz coś, niby
@k___: Spróbuj polutowac diodę laserowa bez odpowiedniej ochrony przeciwko wyładowaniem elektrostatycznym ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@4833478: Trafiły mi się ostatnio wadliwe timery zbudowane w oparciu o NE555 i wyszło, że źle działa układ LF357. Wszystkie były nowe i cała wina poszła na wadliwe serie, a firma w ktorej robie nie ma zabezpieczenia przed ESD. Chinskie odpowiedniki LF357 mogą mieć gorsza ochronę przed ESD, co mogło by