Wpis z mikrobloga

Ale mnie to #!$%@?... Trafilam na program pt. " Nasz Nowy Dom". Fajna akcja, pomaganie innym, nowy dom. Zobaczylam kilka odcinkow, ale jedno mnie zastanawia. Teraz akurat ogladam historie 60 letniego kolesia z 3 corek 13, 15 i 24 lata. Mieszkaja w ruderze po jego dziadkach(!) wczesniej mieszkali tam jego rodzice. Teraz on z corkami od 60 lat tam koles mieszka. Chata sie sypie, rudera totalna, wiekszosc jeszcze po jego dziadkach. Koles w jakims etapie swojego zycia musial miec prace a jak nie on to jego rodzice. NIC nie bylo praktycznie zrobione w tym domu. Chata sie sypie, bieda totalna, jego 24letnia corka pracuje (jako jedyna) i cos tam naprawila. Ale wiekszosc chaty w dalczym ciagu porazka. Jak to w ogole jest mozliwe?! Przez 4 pokolenia w jednej chacie i nikogo nie stac zeby nowy kibel zrobic czy ocieplic chate z zewnatrz?! O co chodzi?! To oni czekaja na telewizje ze im wszystko zrobia za free? Ja #!$%@?.....
  • 49
  • Odpowiedz
@AnnaJ: bo nie maja kasy bo mieszkają na zadupiu gdzie nie ma roboty, albo są niezaradni bo nikt ich nie nauczył. Na serio to Cie aż tak dziwi i tego nie rozumiesz ze ktoś może nie mieć kilkudziesięciu tysięcy na remont domu?
  • Odpowiedz
@Kelemele: Tak dziwi mnie to... Dziwi mnie jak to jest mozliwe, ze koles pracujac przez przynajmniej 20-30 lat nie mial kasy zeby zrobic sobie nowy kibel albo ocieplic chate. Przed tym jego rodzice i dziadkowie, ktorzy mieszkali w tym samym domu. Teraz koles "dorabia" jego corka pracuje i jakims cudem ona sama moze z tej kasy kupic nowe meble czy ciuchy dla siostr ale zeby klejem dowalic podloge w kiblu
  • Odpowiedz
@AbadzabayY: U mnie dopiero 2:15 i zaraz ide spac ;) nie mieszkam w PL od prawie 7 lat wiec dla mnie Dowborowa to nostalgia, milosc do ojczyzny i te klimaty haha ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@AnnaJ to wiele wyjasnia :) i jak tu przez takie progamy Polska ma zyskac na arenie miedzynarodowej... patrza Ci z zachodu a w Polsce jak w lesie, grzyb na scianach, rakotworcze dachy, brud, syf i malaria
  • Odpowiedz
@AnnaJ: Przecież u nas wiele jest ludzi którzy żyją w normalnych warunkach a oszczędności przez 30 lat nie ma. A tak jak mówię czasem człowiek wpada w taką spiralę, nauczy się żyć w takich warunkach i tak żyje. Nie wiemy ile kto zarabia, a remont to naprawdę kosztowna sprawa.
  • Odpowiedz
@AbadzabayY: No ja tak ogladam wiele tzw. #rakcontent (dobrze uzylam?) programow bo mi teskno za Polska i chce wiedziec co sie tam w ogole dzieje...Dzieje sie wiele, myslalam ze Polska bedzie bardziej do tylu ale jedna nie, jest ok. Ale jak wjedzie Dowborowa i polska wies to inna historia....
  • Odpowiedz
@AnnaJ nie no, akurat w tym programie sa skrajne przypadki, bo przeciez lepiej sie wtedy oglada takie metamorfozy. akurat ja mieszkam w stolicy i jest naprawde niezle (pracuje w branzy uslugowej), ludzie maja hajs, sa zadbani i ogarnieci, torebka louisa v czy jakies buty od kenzo to naprawde juz codzienny widok. a przeciez w miasteczkach tez raczej wola kierowac sie zasada zastaw sie a postaw sie i sa ladne domy, ogrodeczki...
  • Odpowiedz
@AbadzabayY: To niezle...nie wiem kiedy zawitam znowu do Polski (nakrecalam sie na 2017) ale pewnie bede w wielkim szoku jak bardzo sie pozmienialo. Dla mnie te kilka lat szybko zlecial ale jednak to 7 lat, kupa czasu.
  • Odpowiedz
@AnnaJ jest naprawde spoko... kurcze, jak napisalas 7 lat to ubzduralo mi sie, ze to byl rok 2000 :( czas leci, wlosy z glowy tez... a wychodzi na to, ze 7 lat wstecz to pamietam jak by to bylo wczoraj
  • Odpowiedz
@AnnaJ: W tym programie często prezentowana jest taka dziedziczna nieporadność ludzi. Od pokoleń mają po 5-10 dzieci, które żyją w złych warunkach i są wiecznie głodne. Te dzieci nie mają ambicji, bo nie mają dobrego przykładu. A jak któreś ma ambicje, chce wyjechać na studia, to jest to wyrodne, co matkę zostawia. Ciężko wyobrazić sobie inny świat, jeśli zawsze żyło się bez tej toalety, od renty do renty.
  • Odpowiedz
@AnnaJ: Prosta sprawa - nie było kasy na remont a potem z czasem się przystosowali do takich warunków. Dzieciaki od małego wychowywane a potem otaczające się podobnym środowiskiem w szkole, wiosce nawet nie wiedzą że można tanim kosztem niektóre rzeczy odnowić. Potem one to przekazują w spadku swoim dzieciakom. Na polskiej wsi nadal można spotkać domy gdzie nie ma wody doprowadzonej, kibelek na podwórku, westfalka na środku kuchni itp, itd.
  • Odpowiedz
@AnnaJ: Patologia rodzi patologie, masz idealny przyklad tego że dzieci są na ogół kopami swoich rodziców dlatego 500+ nie ma sensu chyba ze chce sie wychowac elektorat debili i alkoholików, a takie programy dadzą im dom który doprowadzą do tego samego stanu (w miare możliwości) jak poprzedni
  • Odpowiedz
@AnnaJ jeżeli chodzi o remont dachu to mniej więcej są to koszty od 15 tysięcy jeżeli znajdziesz dobra ekipę i założysz blachodachowke do nawet 55 tysięcy jeżeli chcesz porządny dach z dachówka. Także dla zwykłego człowieka pracującego wymiana dachu z eternitu jest dużym kosztem. Ale fakt reszta to po prostu zaniedbanie i brak jakiegoś odnośnika jak powinno wyglądać mieszkanie.
  • Odpowiedz