Wpis z mikrobloga

Jeśli o osobie liberalnej światopoglądowo mówimy na wykopie lewak


@MinDobrejZmiany: Może wy mówicie na liberalnych światopoglądowo lewak, ale na wykopie to się słowa "lewak" używa raczej do określania trolli z neuropy i ludzi wyznających "lewicowy faszyzm"...

Natomiast na PiS "komuch" to w sumie nawet trafne określenie...
@MinDobrejZmiany:

Liberał. Natomiast tego liberalizmu też jest mnóstwo odmian.

Natomiast nie chcę nazywać wszystkich liberalnych światopoglądowo "lewakami", bo nie chcę ich obrażać.

Tak jak pisałeś - nie każdy liberał patrzy ludziom pod kołdrę, ocenia po kolorze skóry, religii czy narodowości. Lewacy już tak, do tego bardzo chętnie w tym celu używają przymusu państwowego - dlatego używam słów "lewicowy faszyzm" - jako nawiązanie do faszystowskich zapędów kontroli życia obywateli.

Lewacy
@MinDobrejZmiany: To są dwie zupełnie niezależne płaszczyzny - płaszczyzna światopoglądowa i płaszczyzna gospodarcza. To, czy ktoś jest konserwatystą czy liberałem światopoglądowo wcale nie znaczy, że będzie za redystrybucją czy jej brakiem.

Natomiast zwróć uwagę na pomieszaniem pojęć pod hasłem "liberalizm".

Bo liberalizm rozumieć można jako:
a) wyznawanie wolności jednostki, mało przymusu państwa, prawo do decydowania o sobie
b) opozycję do konserwatyzmu - a więc opozycję i zwalczanie starych wartości
chodzi im o to, żeby stare nakazy moralne wyciąć i zastąpić je nowymi, "nowoczesnymi" nakazami wprowadzonymi przez siebie. I oni też nazywają siebie liberałami.


@Mr--A-Veed: Nope. 'Stare nakazy moralne' kłócą sie z wolnością jednostki. Konserwatyzm obyczajowy kłóci się z liberalizmem.

Natomiast Rosji Radzieckiej nijak nie można nazwać państwem liberalnym - chociaż niewątpliwie stała w opozycji do konserwatywnych wartości.


Mylisz się. Tak był na początku, ale obyczajowo Rosja Radziecka stosunkowo szybko powróciła
Natomiast Rosji Radzieckiej nijak nie można nazwać państwem liberalnym - chociaż niewątpliwie stała w opozycji do konserwatywnych wartości.


Mylisz się. Tak był na początku

@Andreth: Ok - jeżeli uznajesz bolszewizm z przejaw ideologii liberalnej, to tylko potwierdza to, co pisałem wcześniej...
Okk - jeżeli uznajesz bolszewizm z przejaw ideologii liberalnej, to tylko potwierdza to, co pisałem wcześniej...


Jeżeli będziesz manipulował i bił chochoły (co mam wrażenie robisz notorycznie), dyskusja skończy się w tej chwili. Bolszewizm stał opozycji do konserwatywnych wartości. Natomiast dość szybko państwo radzieckie wycofało się z tej opozycji.
@Andreth:

Nope. 'Stare nakazy moralne' kłócą sie z wolnością jednostki.

Owszem - tego nie kwestionuję. Natomiast po pierwsze - nie wszystkie kłócą się z wolnością jednostki, a po drugie - "nowoczesne", lewackie nakazy moralne też się kłócą.

Konserwatyzm obyczajowy kłóci się z liberalizmem.

Niekoniecznie - zależy jaką formę konserwatyzmy przyjmiesz. Dominacja arystokracji i feudalizm tak. Ale np. poszanowanie dla tradycji, choinka na święta itp. nie.

Jestem konserwatystą i jestem liberałem. Dla
liberalnej światopoglądowo mówimy na wykopie lewak to jak mówimy o osobie popierającej obecną partię rządzącą? Komuch?

@MinDobrejZmiany: źle. Liberalizm obyczajowy to liberalizm, lewak to socjaldemokrata/osoba o poglądach libealno-lewicowych, a pisowcy to chadecy.
@MinDobrejZmiany: neolibeał.
@Haqim: nowoczesna to neoliberalna centroprawica.
@Mr--A-Veed: mylisz liberalizm z progresywizmem charakterystycznym dla lewicy. A konserwatyzm nie jest przeciwieństwem liberalizmu tylko jednym z biegunów.
@Andreth: to też zależy, ordoliberalizm jest dość spójną ideologią, właściwie
Ale jakie "bił chochoły"? Przecież dokładnie to samo napisałem - bolszewizm stał w opozycji do konserwatywnych wartości.

Ale jakim czyni to z niego ruchem liberalnym, skoro Lenin zakładał "wtłoczenie" tej "nowoczesności i modernizacji" z pomocą bagnetów i przymusu?


@Mr--A-Veed: Toż nigdy nie pisałam, że był ruchem liberalnym. To jest właśnie ten chochoł.

Choinki liberałowi obyczajowi akceptują, a nawet wręcz celebrują.

Dla mnie np. równość praw płci jest zupełnie naturalnym stanem.


Diabeł