Wpis z mikrobloga

Oburza was, jak to możliwe, że sędziom TK wystarczyło 9 głosów zamiast 10 i "zignorowali" kworum?

"Wybór kandydatów przeprowadza się, jeśli w Zgromadzeniu Ogólnym bierze udział co najmniej 10 z ogólnej liczby sędziów Trybunału określonej w art. 194 ust. 1 Konstytucji." (Art. 16 ust. 7 ustawy o TK).

Z kolei ust. 3 tego samego artykułu mówi:
"Zgromadzenie Ogólne w sprawie wyboru kandydatów na stanowisko prezesa lub wiceprezesa Trybunału zwołuje się między 30 a 15 dniem przed upływem kadencji urzędującego prezesa lub wiceprezesa. W przypadku opróżnienia stanowiska prezesa lub wiceprezesa Trybunału wyboru kandydatów dokonuje się w terminie 30 dni."

Przypomnę, że 3 sędziów nie chce zaprzysiężyć prezydent, a 3 wybranych głosami PiS jest na zwolnieniu lekarskim (notabene każde z tych zwolnień jest dokładnie na ten sam termin od-do).

Studentów I roku prawa uczy się, że oprócz wykładni literalnej (dosłownej, wynikającej z brzmienia przepisu i semantyki) istnieją jeszcze wykładnia celowościowa (zorientowana na cel ustawodawcy) oraz systemowa (z uwzględnieniem hierarchii aktów prawnych oraz dążenia do usunięcia sprzeczności przepisów, jak również z uwzględnieniem woli historycznego i obecnego ustawodawcy). Gdyby nie było takich reguł i zmuszeni bylibyśmy zawsze stosować przepis literalnie, rozsadziłoby to cały system prawny od środka.

Co do słuszności wykładni przeprowadzonej przez sędziów TK się nie wypowiadam bo to temat dla tęższych głów (konstytucjonalistów). Ale nie dajcie się zakrzyczeć tym, którzy próbują temat uprościć, bo wcale tak prosty nie jest.

#polityka #prawo
  • 37
@erbo: Przyznam że to znam tylko z pogłosek, jeśli to fałsz to najmocniej przepraszam. Ale oczywiście każde obejmuje termin rozprawy a to najważniejsze.
bo wcale tak prosty nie jest.


@MrBolec: Oczywiście że temat jest prosty.

Konstytucja nie mówi do kiedy Zgromadzenie Ogólne ma przedstawić kandydatów Prezydentowi.

Natomiast ustawa mówi wyraźnie do kiedy i przez kogo.
Jako że z powodu choroby trzech i niedopuszczenia do udziału w Zgromadzeniu kolejnych trzech sędziów TK,
Zgromadzenie Ogólne nie może wskazać kandydatów w ustawowym terminie, nie ma żadnych powodów żeby łamać kolejne artykuły ustawy i nazywać Zgromadzeniem, coś co
@erbo: >

nie ma żadnych powodów żeby łamać kolejne artykuły ustawy i nazywać Zgromadzeniem, coś co Zgromadzeniem nie jest...


Proszę o podstawę prawną.

Ustawa o TK (Dz. U. poz. 1157):
Art.13.1. Organami Trybunału są: Zgromadzenie Ogólne oraz prezes Trybunału.

2. Zgromadzenie Ogólne tworzą wszyscy sędziowie Trybunału.

Art.14.1. Prezes Trybunału zwołuje co najmniej raz w roku Zgromadzenie Ogólne, na którym omawia się działalność Trybunału oraz problemy wynikające z jego orzecznictwa.

Z powyższych
Proszę o podstawę prawną.


@MrBolec: Przecież sam ją napisałeś:

Zgromadzenie Ogólne tworzą wszyscy sędziowie Trybunału.


Natomiast prezes TK dzieli sędziów na takich którzy mają prawo być w Zgromadzeniu i takich którzy nie mają prawa.
@erbo: > Były podawane przez media które nie sprzyjają PiSowi.

Czyli piszesz, a nie wiesz. A ja naiwny przepraszam za brak źródła.

Z tego co widzę, Sędzia Julia Przyłębska przesłała skan zwolnienia lekarskiego do 2 grudnia; sędzia Zbigniew Jędrzejewski przebywa na zwolnieniu lekarskim do 8 grudnia, a sędzia Piotr Pszczółkowski - do 2 grudnia. Tak więc dwóch z trzech na ten sam termin. Przypomnę, że to już druga taka sytuacja po
Czyli piszesz, a nie wiesz.

sędzia Zbigniew Jędrzejewski przebywa na zwolnieniu lekarskim do 8 grudnia, a sędzia Piotr Pszczółkowski - do 2 grudnia


@MrBolec: Przecież sam napisałeś że napisałem prawdę xDDDD
Wiem że matematyka trudna ale 2 i 8 to nie te same liczby.
@erbo: Od samego początku mówiłem że nie mam na to źródła i że mogę się w tej kwestii mylić. Tym się właśnie różnimy że staram się o źródła tego co piszę i podstawy prawne. Nawet jeśli negują to co pisałem wcześniej.
Od samego początku mówiłem że nie mam na to źródła i że mogę się w tej kwestii mylić.


"(notabene każde z tych zwolnień jest dokładnie na ten sam termin od-do)."

@MrBolec: Gdzie tu jest napisane że wziąłeś te info z dupy?

Tym się właśnie różnimy że staram się o źródła


@MrBolec: Różnimy się tym że ty piszesz kłamstwa, a ja je tylko sprostowałem

i podstawy prawne.


@MrBolec: Które zaprzeczają
@erbo: Dwa, a nie trzy z trzech zwolnień są dokładnie na ten sam termin. Faktycznie, cały post do wyrzucenia. Oparłem się na nierzetelnym doniesieniu prasowym i za to przeprosiłem. Wygrałeś.

Zachęcam mimo wszystko do merytorycznej dyskusji o rzeczywistym temacie posta, jakim jest wykładnia przepisów i ewentualna potrzeba kontroli zwolnień lekarskich.
Zachęcam mimo wszystko do merytorycznej dyskusji o rzeczywistym temacie posta, jakim jest wykładnia przepisó


@MrBolec: Przecież sam się merytorycznie zaorałeś cytując art 13.2 gdzie jest wprost napisane że ZO tworzą wszyscy sędziowie TK.

Natomiast w 15.2 jest wprost napisane że: "Zgromadzenie Ogólne podejmuje uchwały, jeżeli bierze w nim udział co najmniej 10"

A my mieliśmy sytuację gdzie uchwałę "podjęło" jedynie 9, z jedynie 12 zaproszonych, bo prezes TK nie dopuszcza do
esencja tego pisowskiego trolla. Polecam czarnolisto dla typa.


@Tamerlan: Aha czyli jestem pisowskim trollem, bo prostuje czyjeś kłamstwa i informacje z dupy xD
Czy dlatego że nigdy nie głosowałem na PiS? xD
@erbo: Jesteś pisowskim trollem, bo używasz slangu pisowskich pachołków i ich narracji, choć twoja wiedza z zakresu prawa konstytucyjnego równa jest 0. Dlatego. A, że ktoś się pomylił i tobie udało się to wyłapać - rzeczywiście masz jakąś zwyżkową formę.