Wpis z mikrobloga

Seria zdjęć z sondy DSCOVR pokazująca obrót Ziemi wokół własnej osi. Sonda ta znajduje się w punkcie L1 układu Ziemia - Słońce, czyli dokładnie pomiędzy Ziemią a Słońcem (w odległości ok. 1,5 mln km od Ziemi), dzięki czemu zawsze widzi w całości oświetloną stronę naszej planety. Przedstawione zdjęcia zostały wykonane 29 maja 2016, w okolicach przesilenia letniego, kiedy Ziemia jest zwrócona północną półkulą w kierunku Słońca.

Sonda jest wynikiem współpracy NASA i NOAA i została wystrzelona w kosmos 11 lutego 2015 przy pomocy rakiety Falcon 9. Główne zadania sondy to badanie pogody kosmicznej i obserwacja Ziemi.

#dscovr #nasa #noaa #ziemia #earthporn #astronomia #kosmos #ciekawostki
Elthiryel - Seria zdjęć z sondy DSCOVR pokazująca obrót Ziemi wokół własnej osi. Sond...

źródło: comment_oqcAqUVE6KsJCXByfoSB7QvvKphBD7V0.jpg

Pobierz
  • 87
  • Odpowiedz
@Elthiryel: zaraz, zupełnie tego nie rozumiem. Proszę, jeśli ktoś wie to niech mi wytłumaczy jakim cudem sonda może znajdować się cały czas między słońcem a ziemią? To by znaczyło że nie krąży wokół ziemi.. a przecież sonda nie może nie krążyć wokół ziemi bo ziemia by ją przyciągnęła i spadłaby gdzieś na jakąś chatę w Rosji.
  • Odpowiedz
@gudenoff: Liczyłeś na to, że będzie widać różnice wysokości ukształtowania terenu czy spłaszczenie na biegunach? Jeżeli to drugie to nie zobaczysz tego bo widzimy biegun północny, ale południowego już nie. W 2/3 wysokości jest równik.
  • Odpowiedz
"Sonda ta znajduje się w punkcie L1 układu Ziemia - Słońce, czyli dokładnie pomiędzy Ziemią a Słońcem (w odległości ok. 1,5 mln km od Ziemi)


Przecież Ziemia się znajduje 150 mln km od Słońca. Jakby ta sonda miała się znajdować pomiędzy tymi dwoma ciałami, to by się powinna znajdować w połowie tej odległości.
  • Odpowiedz
  • 12
@WoodySsk: Zgadza się, nie krąży wokół Ziemi, krąży wokół Słońca, ale dzięki temu że grawitacja Ziemi "ciągnie ją" na zewnątrz, może orbitować bliżej Słońca z takim samym okresem orbitalnym jak Ziemia.
  • Odpowiedz
@Elthiryel: Ohh... myślałem, że krąży wokół Ziemi i akurat udało się im zrobić tak, że miała taką prędkość, że z powierzchni była "widoczna" na tarczy słonecznej. A tu odpowiedź jest łatwiejsza: satelita ma taką samą prędkość kątową względem Słońca jak Ziemia.
  • Odpowiedz