Wpis z mikrobloga

@Conowegopl:
Znowu reklamujecie artykuł ze sporą dozą pseudonaukowego miszmaszu. Zacytuje:

od zasilacza odchodzi tylko jedna wiązka, mająca gwarantować stabilny przepływ mocy do pozostałych sprzętów. Do tego dochodzą też aktywne obwody PFC, których zadaniem jest korygowanie przesunięć fazowych, zużywając przy tym mniej mocy niż w innych tego typu zasilaczach.

Wyjaśniam:
To, ile wiązek idzie z zasilacza do urządzeń nie ma żadnego znaczenia. Liczy się gęstość prądu czyli jego natężenie w stosunku do grubości przewodu. Im mniejsza tym lepiej. Drugi czynnik, który wcale z tytułu jednej wiązki się nie poprawia to indukcyjność tych przewodów. Im krótsze przewody tym lepiej, więc najlepiej, żeby każdy przewód szedł prosto z zasilacza do odbiornika energii. Optymalnie, żeby każdy odbiornik miał swoją wiązkę.
Po drugie, i tu rzecz jest najważniejsza - aktywne obwody PFC - ogólnie APFC - NIE KORYGUJĄ PRZESUNIĘĆ FAZOWYCH popularnie mierzonych jako cosinus fi.
Obwody APFC a raczej obwód czy dokładniej moduł APFC odpowiada za nieliniową charakterystykę obciążenia sieci. Dokładnie rzecz ujmując zasilacz wyposażony mostek prostowniczy i kondensator pobiera prąd z sieci w krótkich momentach, kiedy sinusoidalne napięcie w sieci zrówna się z napięciem pobieranym przed odbiornik. Wtedy prąd rośnie kilkukrotnie ponad jego średnią wartość i to powoduje przenikanie do sieci zniekształceń harmonicznych prądu. (prąd nie jest pobierany w liniowo co do odpowiadającego mu napięcia). Widać to na obrazku.
Żaden szanujący się elektronik nie wystawi wam recenzji tak kiepskiego artykułu.
#conowego #elektronika #gloseksperta (to bedzie fajny tag)
  • 5
@Analityk: Czy indukcja przy DC ma takie aż znaczenie nie wiem.

W komputerze NAPIĘCIE jest DC (a przynajmniej chcielibyśmy by było), ale pobór prądu już nie jest DC (tzn stały) - bardzo mocno się zmienia, tętni, a w zasadzie jest "impulsowy".
Co prawda - od pewnych czasów (tak gdzieś od ATX 2.x) ma to małe znaczenie, bo praktycznie wszystkie układy (GPU, CPU, RAM itd) pobierające więcej prądu - pobierają go z
@hrumque: @Sihill_pl: 12V oraz 5V jest w zasadzie tylko takim napięciem pośrednim, chyba nie ma obecnie podzespołów, poza wentylatorami, które wymagałyby tak wysokiego napięcia zasilania. Te napięcia są obniżane do poziomu odpowiedniego dla procesora, pamięci itd, często to wiele różnych napięć np.: 0.95, 1.0, 1.2, 1.5, 1.8, 2.0, 2.5, 3.3V (to najczęściej stosowane). Jak ktoś już wyżej wspomniał problemem jest bardzo szybko zmieniające się obciążenie tych linii (12 i 5)