Wpis z mikrobloga

Dzień dobry Mirko!

Mam pytanie co do "udostępniania" napisanego programu. Wraz z kumplem napisaliśmy mały program w C++ i chcieliśmy go rozesłać znajomym, żeby się nim pobawili. Wziąłem więc plik .exe z folderu Debug i wysłałem, niestety coś im nie chce działać... Jak to się robi, żeby program odpalił na każdym komputerze, a nie tylko na naszym? Nie mogę nigdzie znaleźć jakichkolwiek rozwiązać, tak więc postanowiłem zapytać tutaj. Kazałem im zainstalować "Visual C++ Redistributable", ale nic to nie dało, nie mogą tego odpalić i cały czas wyświetla im błąd

Jeszcze jedno - jeśli to ważne, to program napisany był w najnowszym Visual Studio.

#naukaprogramowania #cpp #programowanie #pytanie
  • 16
@polskiniko: Musisz wysłać plik .exe i ewentualnie pliki .dll. Do tego musisz wysłać wszystkie inne pliki, z których program korzysta np jakieś obrazki lub pliki z danymi. Najlepiej sprawdzić czy program działa z daną konfiguracją plików na kompie na którym nie masz środowiska programistycznego
@Tail_Gunner: Wybacz, że drugi raz wołam, ale nie dopytałem - pliki .dll skądś trzeba brać? Skąd mam wiedzieć, które pliki .dll muszę wysłać razem z programem? Pytam, bo w folderze z projektem nie widzę nigdzie pliku .dll ;)
@polskiniko: Jeśli powstał dll, to będzie z exe w jednym folderze.
Inna sprawa, jeśli potrzebujesz redistributables, ale w ten kwestii potrzebujesz rady od profesjonalistów, a nie od javowca ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@polskiniko: Udostępnianie gotowych binarek, to bardzo słaba praktyka.
Skoro już kazałeś znajomym zainstalować Visual Studio, dlaczego nie udostępnisz im jak człowiek, kodu źródłowego w raz z plikami projektu?
@meohaw: Dlaczego uważasz, że to jest słabe, pobrałbyś odemnie i odpalił na swoim komputerze każdą binarkę, którą bym Ci wysłał? Zastanów się jeszcze raz jakie to jest słabe.
@polskiniko: Jak już chcesz komuś udostępnić gotowy plik wynikowy to naucz się czym jest proces linkowania, w cpp jest to ważna kwestia. Możesz jeszcze spróbować budowy statycznej, wtedy wszystkie potrzebne biblioteki masz już w binarce. Nie programuje na Windowsie, ale z tego
Dlaczego uważasz, że to jest słabe, pobrałbyś odemnie i odpalił na swoim komputerze każdą binarkę, którą bym Ci wysłał? Zastanów się jeszcze raz jakie to jest słabe.


@badger69: nie no, ja przed odpaleniem czegokolwiek najpierw to deasembluję, a potem przez trzy dni i noce analizuję kod, czy aby nie jest szkodliwy. Śmieszy mnie, że ktoś po prostu pobiera programy z sieci z jakiejś strony i odpala jak gdyby nigdy nic. W
@rotflolmaomgeez: Ambitnie, podziwiam. Reverse engineering to pożyteczna dziedzina, tylko pogratulować wytrwałości.
Piszemy pod tagiem o programowaniu, a nie bezpieczeństwa, czy kultury samych programistów, może faktycznie uderzyłem w zły eter albo zaczepiłem w zbyt szerokim kontekście. Daremnie.

Jak dla mnie, na dzisiaj, w erze githuba, sum kontrolnych i podpisów cyfrowych, udostępnianie plików binarnych / w drugą stronę pobieranie ich bez sprawdzenia i odpalaniem na swoim sprzęcie to jest rakcontent dla ludzi bez