Wpis z mikrobloga

Cześć! Jestem na ostatnim etapie warzenia pierwszej warki piwa. Mam pytanie do mirkow i mirabelek z tagu #piwowarstwo. Warzę imperial ipa, receptura z google. Trwa 6 dzien fermentacji cichej z chmileniem, probka odfermentowala do 6 blg a powinna do 4. Jak teraz rozleje do butelek to bede miec granaty? Czy lepiej przelac do kolejnego fermentora zeby drozdze dokonczyly robote?
  • 16
@bonifacy_pankracy: skąd wiesz, że powinna do 4? :) robiłeś test przyspieszonej fermentacji? Jeśli nie, to poczekaj dzień - dwa i zobacz czy ekstrakt nadal spada. Jeśli nie - butelkuj. Jeśli tak - poczekaj aż przestanie.

Wgl, jakie Plato początkowe? Jeśli trzymałeś 7 dni na burzliwej to pewnie zeszło. Jaka temp fermentacji?
@jecme: Fermentacja w temp 19-22 st. Nie robiłem testu przyśpieszonej fermentacji. W recepturze pisało 4 o ile to prawda :) W moim przypadku wynik końcowy może być inny bo skopałem pomiary podczas warzenia. Jak się później okazało wyszło mi 24% mniej brzeczki niż powinno. Przed warzeniem nie zrobiłem podziałki na mieszadle i miałem pobitą menzurkę od balingomierza ( ͡ ͜ʖ ͡)
Brzeczka przednia miała 19 blg,
@bonifacy_pankracy: To co Ci wyszło z kalkulatora nie zawsze (rzadko kiedy) będzie dokładnie zgodne z tym co wyjdzie w rzeczywistości. Jeśli wyszło Ci mniej brzeczki niż zakładałeś, to znaczy, że była gęstsza, więc ekstrakt po fermentacji też powinien być wyższy niż zakładany. 6 Plato brzmi jak najbardziej realistycznie przy tym scenariuszu - dla mnie za słodkie, ale kto co lubi. :)
@jecme: Następnym razem zrobię inny gatunek piwa. Też nie lubię słodkich piw ale cóż począć. Nie myli się ten co nic nie robi ( ͡º ͜ʖ͡º) W każdym bądź razie dzięki za pomoc. Jutro zabutelkuję piwko i wyniosę w bezpieczne miejsce( ͡ ͜ʖ ͡)

@MariuszMickiewicz: takie są efekty jak przeciera się szlak bez niczyjej pomocy :)
@TOP___BK: Nie wiem co ludzie mają z tym argumentem "pierwsza warka to spijesz na pewno" - głupie to powiedzenie jak nie ma co. Mi pierwsze dwie warki wyszły niedobre, nie były zepsute, ale fermentacja w zbyt wysokiej temperaturze, bo nie miałem lepszych warunków i po prostu były niedobre, wypiłem po kilka butelek, resztę wylałem. Po co się katować czymś co nie smakuje? Tylko dlatego, że samo się zrobiło? (
@Dzazder gdybys napisal rzeczowa tak jak teraz to dostalbys normalna odpowiedz. Ciagle robie cos pierwszy raz i nie zawsze od razu mi wychodzi (zreszta Tobie tez od razu nie wyszlo). Mam nadzieje ze kiedys sprobujesz moje piwo, ze bedzie smakowac i bedziesz mogl sie cieszyc ze miales w to swoj wklad.
@Dzazder: ale misiu, czytaj uważnie xD. napisałem że "spijesz w miesiac" - w kontekście obaw o granaty. co jak co, ale praktycznie każdy spija swoje pierwsze warki zanim jeszcze się smaki poukładają.