Wpis z mikrobloga

@marek-wozniak-750:
1. na szybko:
- rysuj koło, jeden bok po lewej stronie (od góry: AB), drugi bok po prawej stronie: (od góry: BC) - tylko nie rysuj równoległych.
Zauważ, że łuk AB oraz CD są sobie równe (skoro cięciwy są równe). Połącz punkty AC i BD, wyjdzie Ci trapez.
I teraz narysuj przekątne AD i BC

Przekątna AD (część trojkąta ACD) jest oparta na łuku AB oraz BD
Przekątna BC (część
  • Odpowiedz
@marek-wozniak-750: Poprawcie mnie jeśli się mylę. Jeśli czworokąt ma co najmniej jedną parę boków przeciwległych równej długości to zawsze jest to trapez równoramienny, a w trapezie równoramiennym przekątne są tej samej długości, więc informacja, że ten czworokąt jest wpisany w okrąg jest niepotrzebna.
  • Odpowiedz
@dzony_: Poprawiam. Jeśli to jest co najmniej jedna para boków równoległych to może to być:
- prostokąt (jeśli druga para również jest równoległa)
- kwadrat (jeśli druga para również jest równoległa oraz tej samej długości co pierwsza para)
- trapez równaramienny (wsztstkie inne sytuacje).
We wszystkich figruach przekątne są tej samej długości.
  • Odpowiedz
@venomik: Chodziło mi o pokazanie, że moje myślenie jest błędne.

Jeśli jeden bok jest przeciwległy do drugiego to znaczy, że jest "lustrzanym odbiciem" tego boku względem jakiejś prostej, a wtedy odległość punktu A od tej prostej będzie taka sama jak odległość punktu A' od prostej, więc powstaje trapez równoramienny*(lub kwadrat albo prostokąt), a ta prost staje się osią symetrii tego trapezu oraz symetralną jego podstaw.

Para boków przeciwległych może być
dzony_ - @venomik: Chodziło mi o pokazanie, że moje myślenie jest błędne.

Jeśli je...

źródło: comment_IzP8W6nV4Ps5INZeLNOA4CRsennVh514.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@venomik: Nie mogę edytować poprzedniego posta.

Poprawiam. Jeśli to jest co najmniej jedna para boków równoległych to może to być:

- prostokąt (jeśli druga para również jest równoległa)

- kwadrat (jeśli druga para również jest równoległa oraz tej samej długości co pierwsza para)

- trapez równaramienny (wsztstkie inne sytuacje).

We wszystkich figruach przekątne są tej samej długości.


Napisałeś "poprawiam", a nigdzie nie poprawiłeś. Pokazałeś tylko jakie czworokąty z jedną parą boków
  • Odpowiedz
Poprawcie mnie jeśli się mylę. Jeśli czworokąt ma co najmniej jedną parę boków przeciwległych równej długości to zawsze jest to trapez równoramienny


@dzony_:
Wiec poprawiam: nie, nie zawsze jest to trapez równoramienny. Może to być również prostokąt (w tym kwadrat).
Dodatkowo poprawiam:

więc informacja, że ten czworokąt jest wpisany w okrąg jest niepotrzebna.

Potrzebna. Równoległoboki mają przeciwległą parę boków równą, ale przekątne równe nie są.
Ale wspomniana wyżej figura nie mogła
  • Odpowiedz
Wiec poprawiam: nie, nie zawsze jest to trapez równoramienny. Może to być również prostokąt (w tym kwadrat).


@venomik: Przecież prostokąt i kwadrat to też trapez równoramienny.
  • Odpowiedz