Wpis z mikrobloga

Dobry wieczór konstrukcyjne świry
Planuję w ramach przyrostu ambicji nauczyć się ponoć ważnego programu do obliczeń wytrzymałościowych jakim jest ROBOT autodeska. Poleci ktoś może jakąś ścieżkę jak zacząć, skąd czerpać podstawową wiedzę, poradniki, książki i jak ugryźć naukę tego ponoć trudnego programu? No i najważniejsze - warto męczyć czy lepiej wybrać inny program?
#budownictwo #inzynieria #architektura
  • 19
@YodaMonster: Witanko. Ostatnio robiłem rozeznanie wśród znajomych konstruktorów wśród tych od razu po studiach aż po takich starszych, ale jednak ogarniających programy komputerowe. Na pytanie o Robota zazwyczaj się krzywili, że do codziennej pracy to jest on zbyt rozbudowany, fajnie pięknie tryliard opcji, ale jednak zbyt czasochłonny. Swoją drogą niektórzy wykładowcy też opowiadali że raczej w pracy go unikają. Polecono mi Konstruktora lub Rama 2D/3D z Intersoftu. No i pytanie do
@name_taken: Pamiętasz może jak się uczyłeś z niego korzystać? Jakiś konkretny tytuł książki czy kanał na youtube z poradnikami? Może być po angielsku oczywiście ale obawiam się że słownictwo techniczne mnie w końcu przerazi ;p

@toffik03: O Soldisie słyszałem że tylko w Poznaniu jest znany i tak to jego znajomość w CV mało kogo obchodzi, nie mniej jednak jest faktycznie całkiem prosty, resztę wybadam. Dzięki wielkie
@YodaMonster: @toffik03 ma rację co do wykorzystywania na ogół prostszych narzędzi.

Robot często jest używany jednak do większych obiektów (wydaje mi się, że głównie stalowych). No i jeszcze niszą w Polsce jest tworzenie modelu obliczeniowego do Robota w Revicie, a to jest potężne narzędzie tak na prawdę. Jak już ogarniesz Robota, to warto się nad tym zastanowić.

Od siebie polecam HELPa. Autodesk się do niego naprawdę przyłożył.
@YodaMonster: klikanie wg poradnikow ma jedna zasadnicza wade - nie wiesz po co to wlasciwie robisz.
Ten program nie sluzy po to, zeby wyswietlac kolorowe obrazki, tylko otrzymywac konkretne rezultaty.
To jest najwieksza trudnosc w obsludze programow do obliczen. Zrozumiec to co sie otrzymalo. Podstawy klikania zawsze sa przydatne zeby jakos w temat wejsc, ale to zlapiesz robiac jakies podstawowe projekty na nim, czytajac helpa albo ogladajac filmiki na youtubie.
@YodaMonster: Uczyłem się go na studiach, ale zakres mieliśmy mocno okrojony więc jeden od drugiego coś podpatrywał jak zrobić. Potem jeszcze trochę liznąłem przy robienieu pracy dyplomowej a w zasadzie na konsultacjach u promotorki. Tutoriale nie przychodzą mi do głowy, choć na yt jest pełno materiałów i na pewno coś znajdziesz. Możesz sobie pobrać podręcznik użytkownika, gdzie oprócz instrukcji samej obsługi są też informacje z zakresu mechaniki budowli.

http://www.minch.pl/robot/Robot_podr_pl_2010.pdf
@name_taken: Myślę że zarówno przykłady jak i książka chwilowo zaspokoją moją chęć nauki programy, wielkie dzieki :)
@kb134099: Swojego czasu projekty czy zadania robione przed kolokwiami z MB liczone ręcznie sprawdzałem w Soldisie więc proste modele ramowe czy belkowe liczyłem ale bardziej teraz chciałem zainteresować się zbieraniem obciążeń zmiennych i rozpatrywaniem różnych wariantów jego rozmieszczenia na konstrukcji czyli generowanie obwiedni momentów.

Reszty nie wołam ale dzięki za wszystkie rady
@YodaMonster: F1 F1 F1 - nie mam na myśli formuły jeden ( ͡° ͜ʖ ͡°) To co napiszę zabrzmi głupio ale, bardzo polecam korzystanie z pomocy programu, są tam naprawdę dobrze opisane funkcje, przyciski założenia do działania ROBOTa. Fajna rzecz masz otwarte i aktywne okno załóżmy wprowadzania obciążeń, wciskasz F1 i masz od razu opisy przycisków opcji z tego konkretnego okna. Ja pierwszy kontakt miałem z tym
@YodaMonster na yt są tutoriale Radzika, np. Płyta żelbetowa czy fundament ale tak jak kolega wyżej napisał, trzeba rozumieć, co się otrzymało. Na studiach korzystamy i w większych biurach się używa. Rm-win jest dużo prostszy, a tak na szybko na windows>XP Soldis albo produkty Intersoftu.