Wpis z mikrobloga

Obniżenie wieku emerytalnego dla kobiet z 67 do 60 lat średnio obniży wysokość emerytury o ponad 40%.

W 2015 roku średnia długość życia kobiet w Polsce wyniosła 81,6 lat.

W systemie 67/67 kobieta która zaczęła pracę w wieku 22 lat i skończy w wieku 67 lat zgromadzi 540 składek ZUS.
W systemie 65/60 kobieta która zaczęła pracę w wieku 22 lat i skończy w wieku 60 lat zgromadzi 456 składek ZUS.

W systemie 67/67 kobieta według średniej długości życia otrzyma 175 wypłaty emerytalne.
W systemie 65/60 kobieta według średniej długości życia otrzyma 259 wypłaty emerytalne.

Obecnie na 1 wypłatę przypada 3,08 składki.
Po powrocie do 65/60 na 1 wypłatę będzie przypadać 1,76 składki.
To spadek o ~42,85%.

---------

Żeby utrzymać obecną wysokość emerytur przy dłuższym średnim wieku ich wypłacania i krótszym okresie pobierania składek, comiesięczną składkę trzeba by podnieść o 75,21%!!!

Niech tylko Szydło powie że emerytury nie zmaleją...

#bekazpisu #polityka #ekonomia
  • 14
  • Odpowiedz
1. Emerytury będą niższe we wszystkich grupach społecznych, niezależnie od aktywności na rynku pracy, cierpliwości i produktywności
2. Około 70% roczników urodzonych na przełomie lat 1970-tych i 1980-tych otrzyma świadczenie na poziomie emerytury minimalnej
3. W przypadku osób o zarobkach blisko przeciętnej, emerytura bardzo się obniży. Zamiast otrzymywać ok. 30% swojej ostatniej płacy, będą otrzymywać w większości emeryturę minimalną. Dotyczy to ponad połowy populacji.

http://grape.org.pl/blog/co-dokladnie-oznacza-obnizanie-wieku-emerytalnego-w-polsce/
  • Odpowiedz
@Greg36 na twoim miejscu bardziej bym się martwił żeby tej emerytury dożyć bo jak tak się będziesz przejmował wszystkim na co nie masz wpływu to na zawał zejdziesz zanim zdążą wypłacić ci choć jedną emeryturę.
  • Odpowiedz
otrzyma świadczenie na poziomie emerytury minimalnej


@Xianist: Która to będzie (jak obecnie spora cześć ZUS) finansowana w brakującym marginesie prosto z pieniędzy budżetu ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@Greg36: plus, chociaż do obliczenia emerytur lepiej brać pod uwagę przewidywaną dalszą długość życia w wieku 65 lat (żeby pominąć wpływ na przykład umierających noworodków). Według Eurostat dla kobiet wynosiła ona w Polsce w 2014 20,4 lata.
  • Odpowiedz
@smyl: No fakt, zapomniałem o tym wskaźniku, ale umieralność poniżej ~60 lat dotyczy w tym samym stopniu jedną i drugą grupę więc porównując tylko stosunki to nie ma za dużego wpływu. Będę miał czas później to się poprawię :>
  • Odpowiedz
Niech tylko Szydło powie że emerytury nie zmaleją...


@Greg36: Ale w tym projekcie ustawy jest mowa o wysokości nowych emerytur, zgadza się? Więc ci, co by chcieli przejść szybciej, dostaną mniejsze, czy wszystkim obniżą? Ja wiem, że pieniędzy mało, ale pytam, bo nie wiem, a w ustawie powinno być to zapisane.

PS. Coś przebąkiwali jeszcze o minimalnej emeryturze 1000 zł? To nie w tej ustawie?
  • Odpowiedz
Około 70% roczników urodzonych na przełomie lat 1970-tych i 1980-tych otrzyma świadczenie na poziomie emerytury minimalnej

@Xianist: To info powinno widnieć na środkach antykoncepcyjnych.
  • Odpowiedz