Wpis z mikrobloga

Mam dwa pytania zwiazane z wysylka przesylek miedzynarodowych, konkretnie z Polski do Norwegii:

1. Jak z wysylka alkoholu w paczce do Norwegii, czy jest to legalne, czy trzeba zglaszac nadajac przesylke?
2. Wysylac poczta polska czy jest lepsza alternatywa?

#kiciochpyta #norwegia
  • 6
@yuio: musisz uzupełnić dokumenty celne. 4 kartki A4. Ups nie weźmie. Dpd i tnt musiałbym zapytać. Poczta będzie najtańsza, ale z pocztą nie współpracujemy przy zagranicy.
@yuio: musisz odróżnić odprawę celną od podatku celnego. Norwegia jest poza Unią Europejską i wszystko co się tam wwozi musi być poddane odprawie celnej. A czy będzie naliczone cło, to już inna sprawa.
@yuio: W skrócie: płacisz cło; podatek VAT; opłatę dla poczty, która zajmie się ocleniem przesyłki; opłatę za kontrolę przy odbiorze w Vinmonopolet. Szkoda zachodu. Nazwa VinMONOPOLet wszystko tutaj wyjaśnia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@yuio: Raz dostałem w przesyłce 0,7l Ballentinesa 12 letniego... Cena flaszki 90 zł, przesyłka kolejne 90 zł... Przy odbiorze musiałem jeszcze dopłacić 326 NOK. W skrócie - nie opłaca się to totalnie bo ta sama flaszka w Vinmonopolecie kosztuje ok 450 NOK.
@yuio: Wysyłka jest nieopłacalna. No i musisz mieć licencję na wwóz alkoholu (coś mi minęło ostatnio w pracy na ten temat). Ogólnie to nie wysyła się alkoholu do Norwegii w tym roku.