Wpis z mikrobloga

Mircy, potrzebuję pewne info od kogoś kto ogarnia #ksiegowosc
Ruszam z sklepem online od początku nowego roku i wtedy będę zmuszony do zakupu drukarki fiskalnej. Natomiast w tym roku jeszcze z tego co wiem jest pula 20 000 PLN obrotu do której nie muszę posiadać kasy/drukarki fiskalnej.
Tu pojawia się moje pytanie - czy mając działalność (jestem w VAT ale nie sprzedaję klientowi detalicznemu) mogę trochę towaru sprzedać w detalu bez konieczności zakupu kasy? Jeśli tak, to w jaki sposób taką sprzedaż dokumentować w celach podatkowych?
#pytanie #pytaniedoeksperta
  • 13
@valdo możesz do kwoty 20000, ręcznie wystawiać jakis paragon, albo faktury na os fizyczna np, dokumentujesz to codziennie na ile sprzedałes klientom plus narastajaco żeby wiedzieć czy przekroczyłes 20k
@valdo jakis dokument wewnętrzny wystawisz na koniec miesiaca, ja to robiłem chyba z 10lat temu jak jeszcze nie miałem biura księgowego, nie pamiętam dokładnie jak to ksiegowalem
@bigger: Dziwna sprawa, u mnie w robocie (bardzo duża sieć handlowa) się do czegoś takiego #!$%@?, że bez NIP / Pesel taka faktura jest nieważna i musiałem pisać noty korygujące do ponad 100 papierów.
@valdo Nie ma obowiązku podawać PESEL. Ba. Nawet chyba nie wolno tego żądać :F

Faktura na imię i nazwisko. Inaczej Faktura imienna.

Wystawia się je również do paragonu jeśli klient sobie zażyczy (bo paragony blekną)
@Jaracz_Joint: Czyli tak jak mi się wydawało, ktoś u mnie w robocie chce być bardziej papieski od Papieża.
Dzięki za info!

Jeszcze tylko mam pytanie co do kwoty do której mogę sprzedawać, 20 000 PLN jest na rok i z tego co doczytałem jest dzielone proporcjonalnie, więc jeśli np. działalność jest od 1. października 2016 to limitu mam około 5k PLN netto
@Jaracz_Joint: ano, ale księgowy jest od policzenia papierków, a taką wiedzę z grubsza to sam też lubię mieć ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Raz już miałem księgową co chciała przy zamykaniu firmy wszystkie graty z wyposażenia sprzedawać choć w firmie nie było żadnych środków trwałych.