Wpis z mikrobloga

Wzywam #piwowarstwo i #kawa #coldbrew bo mam pytanie. Zrobiłem stoucika 14blg i chciałbym dodać mu kawę przy rozlewie. I tu dwa pytania.
1. Czy coldbrew da mi kawę bez kwaśnych posmaków ? Jest to dla mnie istotne bo dałem sporo słodów palonych (pszenica, CIIIS, Jęczmień; łącznie koło 15% zasypu). Jeśli tak to czekam na wszelkie porady związane z tym jak przygotować taką kawę.
2. Czy dodając kawę "parzoną" na zimno powinienem obawiać się infekcji ? Bo w sumie taka kawa nie jest sterylna.

Jakieś mirkoby robiły już coś takiego ?

  • 10
@makapakaninja: Ja zrobiłem dwa espresso (100ml), schłodziłem i wlałem. Wyszło super (Porter). Chyba najważniejsza jest kawa. Typowa, tania Arabica da Ci właśnie kwaskowatość. Ciężko w zwykłym sklepie znaleźć Robuste, dlatego szukaj jakichś mieszanek (im mniej Arabica tym lepiej).
Czy coldbrew da mi kawę bez kwaśnych posmaków ?


@makapakaninja: nie. Najwięcej zależy od tego jakiej kawy użyjesz. Jeżeli chcesz typowo czekoladowo-orzechową to najlepiej kup jakąś Brazylię lub Kolumbię z obróbką "natural". Lepiej zaparzyć i dodać przestudzoną. Najlepiej jakbyś mógł dać kawę z kawiarki lub ekspresu ciśnieniowego, będziesz miał wtedy małą ilość płynu i intensywny smak.

2. Czy dodając kawę "parzoną" na zimno powinienem obawiać się infekcji ? Bo w sumie
Ciężko w zwykłym sklepie znaleźć Robuste, dlatego szukaj jakichś mieszanek (im mniej Arabica tym lepiej).


@Peter_Mountain: @makapakaninja: to też jest jakieś wyjście, aczkolwiek Brazylia/Kolumbia natural nie powinna dać prawie w ogóle kwasowych nut. Czysta robusta jest paskudna do picia jako kawa, ale może wzmocnić smak w sposób, jakiego oczekujecie. Czystą robustę dobrej jakości (najlepiej mytą indyjską) można kupić na swiezopalona.pl z tego co pamiętam.
@makapakaninja: nie kupuj w sklepie z kawami tylko zamów ze świeżopalonej. Jeżeli masz na myśli takie sklepy gdzie stoi herbata i kawa w wielkich słojach czy puszkach całymi miesiącami to sobie odpuść, bo tam najczęściej jest straszne ścierwo.

Ile będę potrzebował ziarna na 150 ml espresso ?


@makapakaninja: Hmmm... Jakieś 60g około. Masz jakąś kawiarkę? Ja bym kupił to:
https://swiezopalona.pl/produkt/478/brazil-fazenda-progresso-de-bahia

albo to:
https://swiezopalona.pl/produkt/161/kawa-india-kapi-royal-peaberry

Ale zaznaczam, że być może taka zwykła
@makapakaninja:
Ad 1. Sporo zależy od samej kawy. Przepalone, tanie kawy dają niezależnie od sposobu przygotowania naparu. Dobra kawa wypalona optymalnie kwaśna nie jest.
Ad 2. Jeśli użyjesz zagotowanej i przestudzonej wody i porządnie wymyjesz (tudzież wyparzysz) sprzęt do coldbrewing, to nie spodziewaj się infekcji.

Aczkolwiek, dla podkreślenia nut typowo kawowych to polecam wlewanie espresso. Kawa z coldbrewing nie nada takiego smaku co ekstrakcja na ciepło.
A najlepiej espresso dodawać razem