Wpis z mikrobloga

Co prawda mamy rok od wyborów ale wzięło mnie na skromne przemyślenia. Wiecie co było największym błędem PO? To, że nie próbowali chociaż trochę ucywilizować rynku pracy. Ta rzesza ludzi #!$%@?ąca w Polsce po 10-12 godzin dziennie za 7zł/h 6 dni w tygodniu przez agencje pracy na umowach zlecenie w warunkach uwłaczającym zwierzętom, byłaby gotowa zagłosować nawet na NSDAP - bo co oni właściwie mieli do stracenia? NIC xD A ci kretyni z platformy nakręcani lobbingiem pracodawców jeszcze bardziej dokręcali śrubę pracownikom wprowadzając chociażby na umowach o pracę 12 miesięczny okres rozliczeniowy. Tak przechylone wahadło w jedną stronę musiało w końcu wybić ze zdwojoną siłą w drugą.
I widać to nie tylko w dojściu oszołomów do władzy ale też w oporze społeczeństwa przed podwyższaniem wieku emerytalnego. Oczywiście, że to długoterminowo doprowadzi do katastrofy systemu emerytalnego bo tak mówią wszeljue możliwe liczby. Ale z drugiej strony czy można winić te proste Grażynki i Januszów którzy co prawda kiepsko znają się na liczbach, ale za to na wylot znają polski rynek pracy, że rękami i nogami bronią się przed zostaniem na nim chociaż rok dłużej? Ja prawdę mówiąc nie.

#pis #po #pracbaza #4konserwy #neuropa #polityka #przemyslenia
  • 13
  • Odpowiedz
@Przegralem_zycie: nie jest ważne, czy mamy PO, SLD, PiS, Razem... ZUS jest skończonym bankrutem. Nóż mi się w kieszeni otwiera razem z każdą opłaconą składką, bo ja jestem młody i za 40 lat to ja nie będę miał żadnej emerytury. To się po prostu #!$%@?, system zawsze będzie na minusie. Chyba, że nagle pojawi się 5 milionów Polaków lub emigrantów wpłacających składki.
Ja nie wiem gdzie jeszcze osiądę, może Czechy,
  • Odpowiedz
@rudy2007: Pracuję w warszawie, firma produkcyjna. Dwa lata temu zaczęli brać ludzi przez agencję pracy. Zarobki? 8zł /h. Tryb zmiany następujący - dzwonią, masz przyjść bo inaczej kary. Często było tak, że przychodziła do nas grażynka, popracowała 6 godzin po czym szybko wychodziła bo musi na 2 godziny iść spać a potem na 12 godzin idzie do innej firmy xD I to najlepsze - są brani do najgorszych prac jakie
  • Odpowiedz
za 40 lat to ja nie będę miał żadnej emerytury. To się po prostu #!$%@?, system zawsze będzie na minusie.


@dluznikTotalny: Za 40 lat to większość operacji w gospodarce może przejąć AI i automatyczne linie produkcyjne, więc to takie #!$%@? że aż się niedobrze robi.
  • Odpowiedz
Oczywiście, że to długoterminowo doprowadzi do katastrofy systemu emerytalnego


@Przegralem_zycie: Niby dlaczego ma to doprowadzić do katastrofy, skoro nikt nie będzie przechodził na te wcześniejsze emerytury, bo będą niższe, a jak będą przechodzić, to będą mniejszym kosztem dla budżetu.
  • Odpowiedz
Ponieważ w polsce mamy w większości redystrybucyjny system emerytalny a nie kapitałowy i jednak ktoś z obecnych pracujących musi pracować nawet na te minimalne świadczenia?

@Przegralem_zycie: Przecież już napisałem że nikt nie będzie przechodził na te niższe wcześniejsze emerytury, bo będzie to nieopłacalne. A ci co przejdą, będą zerowym kosztem dla budżetu, bo będą mieć niższe emerytury.

Skoro emerytury będą niższe, to logiczne że mniej osób będzie musiało na nie
  • Odpowiedz
Skoro emerytury będą niższe, to logiczne że mniej osób będzie musiało na nie pracować.


@erbo: Zakładając oczywiście, że będą te osoby będą wolały zostać oficjalnie na rynku pracy. Bo ja podejrzewam, że będą wolały dostawać te minimalna (ale pewne) świadczenie i gdzieś dorabiać na boku - oczywiście nie płacąc przy tym składek i przyczyniając się do zaniżania stawek innych uczestników rynku pracy.
  • Odpowiedz
@Przegralem_zycie: Tak na pewno ludzie będą woleli emerytury niższe o 20% przez resztę życia za 2 lata wcześniejszą emeryturę xDDD

Szczególnie że wszystkie będą głodowe xD
  • Odpowiedz
@erbo: A przepraszam ciebie, ale jak jest teraz? Grupy zawodowe które mają możliwość ucieczki na wcześniejszą emeryturę (nawet jeśli dostaje się wtedy tylko 40%-60% minimalnej emerytury) robią to. Bo lepiej mieć TERAZ pewną emeryturę i możliwość dorobienia, niż wirtualne wyliczenia ZUSu.
  • Odpowiedz
@Przegralem_zycie: Ale jakie to ma znaczenie, skoro to jest policzone tak żeby był zerowy koszt dla budżetu?

Umiesz into matematyka?
- 12 lat x 1000 miesięcznie
- 10 lat x 1200 miesięcznie

Koszt jest identyczny.
  • Odpowiedz