Wpis z mikrobloga

Zapraszam na TenisFlesz.pl po TenisFlesz 010. Na samym dole dwa genialne zagrania Benoita Paire na Challengerze we Francji. Cyrk lub pokazówka, ciężko wybrać. Ogólnie długo dzisiaj.

→ Cyrk Paire w Mouilleron-Le-Captif, pokazówka Francuza,
→ Roger Federer poza TOP10 po 14 latach,
→ Fragmenty książki Yaniny Wickmayer.

→ Debiut Igi Świątek w rankingu WTA. 15-letnia Polka pojawiła się w nowym zestawieniu na pozycji #903.

@MichalSamulski
McEnroe group: Murray, Wawrinka, Nishikori, Cilic
Lendl group: Djokovic, Raonic, Monfils, Thiem

→ Wczoraj poznaliśmy grupy na ATP World Tour Finals w Londynie. W pierwszej z nich, grupie Johna McEnroe zagra Andy Murray, Kei Nishikori, Stan Wawrinka i Marin Cilic. W drugiej, Ivana Lendla, wystąpią: Novak Djokovic, Milos Raonic, Gael Monfils i Dominic Thiem.

Patrząc na dyspozycję wszystkich zawodników w ostatnich tygodniach i liczby, pierwsza czwórka będzie zabijała się o miejsca dające awans. W drugiej grupie, pomimo słabej formy Djokovica w ostatnim czasie, zanosi się na jego spacerek. Milos Raonic i Gael Monfils walczą aktualnie bardziej z kontuzjami niż z przeciwnikami, a Dominic Thiem bardzo słabo spisuje się na większych imprezach przeciwko czołowym zawodnikom. Doświadczenie w finałach? Novak – 37 spotkań (27W-10L), reszta – 2 mecze (Raonic 0W-2L). Na dokładkę – bilans H2H Novaka z grupowymi rywalami – 7-0 z Raonicem, 13-0 z Monfilsem, 2-0 z Thiemem. Masakra.

@DjokerNole
Congratulations @andy_murray Well deserved! I am really happy to be in the same era with you

Niektórzy odetchnęli z ulgą. Wśród wszystkich miłych słów pod adresem nowego „numeru jeden” od całego tenisowego świata, brakowało tych od Novaka Djokovica. Serb wczoraj zawiódł swoich hejterów, bo nadrobił zaległości i pogratulował koledze w mediach społecznościowych.

→ Kończący sezon turniej w Londynie to okazaja dla młodych zawodników, którzy są zapraszani jako partnerzy do treningów, na spotkanie ze starszymi i bardziej utytułowanymi kolegami oraz liźnięcie atmosfery jednej z większych tenisowych imprez.

@hotdog6969
Blanch, Luz, Shapovalov and Tsitsipas in London as hitting partners this week...good experience for them.

W tym roku do Londynu zaproszono Ulisesa Blancha, byłego wicelidera juniorskiego rankingu, Orlando Luza, który coraz częściej pojawia się w seniorskich imprezach oraz dwójkę, która już na dobre dała się poznać kibicom – Stefanosa Tsitsipasa i Denisa Shapovalova. Co ciekawe, Kandadyjczyk przed turniejem w Paryżu trenował wspólnie z Dominiciem Thiemem pod okiem Gunthera Bresnika.

@StefTsitsipas
First practice of the day at the indoors of @TheQueensClub.

@UlisesBlanch
Great first hit here in London with my man @StefTsitsipas

→ Każda seria dobiega końca. Zakłócony poważną kontuzją sezon Rogera Federera spowodował, że wczoraj, w momencie gdy na pozycję #1 wskakiwał Andy Murray, po raz pierwszy od ponad 14 lat poza czołową dziesiątką w rankingu znalazł się Szwajcar.

Pomimo mijających lat, niska pozycja rankingowa Rogera, którego rozstawienie w „szesnastce” na Australian Open jest zagrożone, nie wynika z niskiej dyspozycji Szwajcara, a z kontuzji, która jest pierwszą tak poważną w karierze 35-letniego mistrza. Pomimo rozegrania małej ilości imprez i spotkań, Federer bardzo długo utrzymywał się w czołówce rankingu ATP Race.

W niedawnym wywiadzie udzielonej szwajcarskim mediom, Federer zapewniał, że jego powrót do zdrowia przebiega tak jak to zostało zaplanowane. „Wszystko idzie bardzo dobrze. Cieszę się, ponieważ jestem praktycznie w 100% gotowy, jeżeli chodzi o przygotowanie fizyczne. Niedługo podkręcamy intensywność i zaczynamy treningi na korcie.”

Ostatnim razem, gdy Federer znajdował się poza Top10, czołówka rankingu wyglądała następująco.

1 Hewitt, 2 Haas, 3 Agassi, 4 Safin, 5 Henman, 6 Ferrero, 7 Costa, 8 Grosjean, 9 Moya, 10 Kafelnikov.

Lata.

→ WTA ogłosiło, że od stycznia 2017 ruszy „WTA Coach Program”, który stworzy bazę rejestrowanych trenerów, co ma wpłynąć na profesjonalizację i ustabilizowanie standardów treningów w WTA oraz podkreślić rolę trenerów.

Program ma umożliwić trenerom ze wszystkich poziomów rozgrywek na dostęp do materiałów szkoleniowych i profesjonalnych planów treningowych. Dla fanów oznaczać ma to zbliżenie się do tego co dzieje się na korcie i poza nim poprzez artykuły i filmiki z trenerami.

Podczas konferencji związanej ze startem programu, Steve Simon podkreślał rolę trenerów w rozwoju dyscypliny: „Trenerzy są integralną częścią osiągnięć zawodników i ich dyspozycji na korcie. Zdajemy sobie sprawę z ich wartości i ogólnego znaczenia dla rozwoju gry.”

Trenerzy, którzy chcą dostać się do programu muszą pracować aktualnie z zawodniczką występującą na poziomie WTA Tour, posiadać odpowiednie certyfikaty, które poświadczają umiejętności i doświadczenie oraz otrzymać rekomendację zawodniczki.

→ Rafa Nadal powróci na kort przed końcem tego roku. Hiszpan potwierdził, że pojawi się na pokazowej imprezie Mubadala World Tennis Championship w Abu Dhabi.

@RafaelNadal
Excited to announce my first tournament back will be in Abu Dhabi at the #mubadalaworldtennischampionship in December.

→ Jesse Huta Galung, który jako junior mieszkał razem z braćmi Murray (a aktualnie błąka się po turniejach ITF Futures), zdradził w wywiadzie dla holenderskiej gazety, że Brytyjczyk za młodu być niesamowicie leniwą osobą, a podstawą śniadań były ciasteczka Oreo. Do tego dochodziły godziny spędzone przed Play Station, przez które Murray miał później kłopoty ze swoją partnerką.

A teraz jest numerem jeden.

→ Fabio Fognini oznajmił, że w przyszłym tygodniu ujawni nazwisko nowego szkoleniowca i natychmiast pojawiły się plotki, że ma to być Flavia Pennetta. Luigi Gatto poinformował, że obóz Fabio Fogniniego zapewnił, że nie będzie to Flavia.

@LuisGatTWI
Fognini's camp says @TennisWorldit that they will announce new coach next week. It's NOT Pennetta

→ W sieci pojawiają się już fragmenty książki Yaniny Wickmayer oraz jej wypowiedzi z premierowego spotkania. Belgijka mówiła o zerwaniu kontaktów z ojcem z powodu swojego narzeczonego oraz momencie, w którym zdała sobie sprawę, że przez tenis nie ma czasu na żadne inne przyjemności.

„Wicky” w książce po raz pierwszy ujawnia wiele tematów, choć jak sama przyznaje, po śmierci mamy, gdy Yanina miała 9 lat, uczono ją jak ważna jest prywatność. „Taka jest idea książki – chciałam się otworzyć. Chciałam pokazać osobę, która stoi za zawodową tenisistką, inną perspektywę mojego życia. W młodości mój tata był osobą, która chroniła mnie przed wszystkim i nauczyła, że prywatność to świętość. Kiedy stawałam się dojrzalszą osobą, zdałam sobie sprawę, że przeszkadzało mi to. Chcę, aby ludzie wiedzieli jakie jest moje życie, czuje się wtedy lepiej.”

„Kiedy miałam kontuzję i byłam wyłączona z gry, zdałam sobie sprawę, że wcześniej nie miałam życia poza tenisem. Nie było w nim uczuć czy emocji. Nie miałam ludzi wokół mnie, którzy by nakręcali moje życie poza kortem. Chciałam wiedzieć, kim jestem po skończeniu meczu, treningu. Dzisiaj, gram w tenisa tylko dla siebie, dla swojej przyjemności i pasji.”

„To boli, że dwóm mężczyznom, których darzę miłością, czyli mojemu tacie i narzeczonemu, nie jest po drodze. To nie jest łatwe. Tym bardziej gdy nie ma mamy. Ale wiara w moją relację z Jeromem jest większa niż wątpliwości, które ma mój tata. Zawsze byłam po jego stronie, ale teraz jest inaczej. Większe znaczenia ma to czego ja chcę i co mnie uszczęśliwia.”

→ Dominic Thiem kobiecych rozgrywek? Shuai Zhang, która teoretycznie powinna kończyć sezon po turnieju WTA Elite Trophy na 24. pozycji, wcale nie zamierza go kończyć. Chinka postanowiła jednak ciężki sezon dobić turniejami w Azji. W tym tygodniu jest rozstawiona z jedynką w Tokio (pula 100k$), a za dwa tygodnie planuje zagrać imprezę w Honolulu (pula 125k$). Według zasady, tydzień stracony to tydzień bez turnieju.

→ Francesa Di Lorenzo u kobiet (6/1 6/1 z Hayley Carter) oraz Michael Redlicki u mężczyzn, po niespodziewanym 6/4 6/3 z Mikaelem Torpegaardem, tryumfowali w USTA/ITA Indoor Intercollegiate, rozgrywanych w kompleksie USTA Billie Jean King w Nowym Jorku. Turniej ten nazywany jest „czwartym akademickim Wielkim Szlemem”.

→ Johanna Konta nominowana została do nagrody sportowcy roku w Wielkiej Brytanii wśród kobiet, przyznawanej przez „The Sunday Times”. Brytyjka ma za sobą przełomowy sezon, w którym po raz pierwszy wdarła się do Top10 kobiecego rankingu oraz zagrała m.in. w półfinale Australian Open.

→ GIFy.

Dwa punkty jak na pokazówce. Benoit Paire na Challengerze we Francji.

#sport #tenis #tenisflesz
  • Odpowiedz