Wpis z mikrobloga

Piszę apkę w JavaFX, w której staram się zachować zgodność z MVC. Aktualnie wygląda to tak, że Modelem są tam jakieś klasy (walić jakie), za View robią mi FXML-e no i na Controller każdego z FXML-a przypada jedna klasa, dajmy na to nazwaFxmlaController.
Powoli klasy Controllerowe robią mi się za duże i się w nich gubię. Zastanawiam się, czy mogę wydzielić z nich jakieś komponenty w osobne klasy i wpakować wszystko w pakiet, czy to się jednak jakoś bardziej elegancko załatwia.

Ktoś pomógłby mi to ogarnąć? Są w ogóle jakieś wytyczne jak powinno się pakietować klasy? Jakieś, nie wiem, hierarchia, standardy, dobre praktyki, cokolwiek?

#java #javafx #programowanie #mvc
  • 7
@mnbvr: Nie no, to to ja umiem. Bardziej mi chodzi o to, że w Controllerze korzystam z grup funkcji, które nigdzie indziej nie są używane, a ich zakres można by upchać w jakąś klasę. No i pomyślałem, że zrobię sobie pakiet dla danego Controllera i wrzucę go tam z jego "indywidualnymi" klasami. Nie mam jednak za dużo doświadczenia i zastanawiam się, czy nie rozwiązuje się takich rzeczy jakoś bardziej elegancko.
@greebqmaster: ja robiłem właśnie osobne pliki dla elementu razem z controllerem, potem oddawałem jara z tym do buildera i już moglem używać, już nie pamiętam jak to dokładnie wyglądało i jestem na naplecie ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
@greebqmaster: Nie wiem jak to jest w JavaFX, ale do kontrolera nie pcha się logiki biznesowej, ta powinna lądować już nawet z biedy do modelu (który w pewnym momencie też zrobi się gruby, ale wtedy możesz się już bawić w wydzielanie wspólnej logiki dla wielu modeli do innych klas pomocniczych). Kontroler jest w (idealnym przypadku) od przyjęcia requesta, oddelegowania pracy gdzieś dalej i "popchania" wyników do widoku.