Wpis z mikrobloga

Ktoś wie i może mi wytłumaczyć dlaczego gdy instaluję Windows Server 2012 R2 Datacenter (wersję z GUI) instalator podpowiada że mam za mało miejsca na dysku (serwer posiada 128GB RAM a SSD 120GB pojemności) o co tu chodzi?

PS. Pierwszy raz instaluję Windows Server i jestem zielony w serwerach.

#serwer #serwery #it #pytanie może ktoś z #serwerownia mi powie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 13
@kostniczka: Kurcze no nie wiem, z tego co narazie wyczytałem to

Komputery mające więcej niż 16 GB pamięci RAM będą wymagać więcej miejsca na dysku na potrzeby stronicowania, hibernacji i plików zrzutów.
@que_e: tylko rozmiar i obecność lub nie swapu można ustawić dopiero po instalacji serwera. możesz jednak teorię swap'u szybko przetestować redukując w serwerze ilość RAM'u na czas instalacji...
@que_e: zakładam, że masz te 128 GB RAM w kilku kościach, wyjmij je i zostaw w serwerze np. tylko 16 GB i odpal instalator ponownie. będziesz wtedy wiedział, czy problemem jest wspomniana wyżej duża ilość RAM'u dla której instalator chce automatycznie tworzyć plik stronicowania przewyższający rozmiarem twój dysk SSD... jeśli instalacja się powiedzie wyłącz z poziomu systemu plik stronicowania, wyłącz serwer, wsadź pozostałe kości i odpal maszynę...
@que_e: może tak, ale jak masz GUI to dla pewności (mam EN wersję więc musisz sobie potłumaczyć):

prawym myszki na start > System > Advanced system settings > zakładka Advanced (w oknie System Properties) > Settings (w sekcji Performance) > zakładka Advanced (w oknie Performance Options) > Change (w sekcji Virtual Memory)
@que_e: Odznaczasz Automatically..., wybierasz No paging file i dajesz Set

Nie wiem co będziesz tam na tym serwerze miał za usługi odpalone więc upewnij się czy mimo wszystko nie wymagają one pliku stronicowania. jeśli tak, będziesz mógł sobie potem ustawić co potrzeba wybierając Custom Size.