Wpis z mikrobloga

Luźne rozkminy:
Dlaczego np #wordpress albo #drupal zamiast własnej apki gdzie można wrzucić wielu klientów z podobnymi niedużymi stronami i utrzymywać jedną aplikacje zamiast 50 wordpressowych/drupalowych, rozbudowywać funkcjonalności jednocześnie dla wszystkich i dzieki temu też utrzymywać wysoką jakość aplikacji dając klientom produkt w bardzo niskiej cenie ?
#webdev
  • 18
@pandev: tak jak wyżej kolega napisał, WordPress obsługuje MultiSite. Mogą być tworzone jako podkatalogii głównej domeny lub subdomeny, które potem można mapować na inne domeny. Nie bawiłem się tym rozwiązaniem, więc nie wiem jak to wygląda w praktyce.
@laza: aha czyli to samo : ) :P Racja, w drupalu chyba też coś takiego jest.
@asd1asd:
Nie znam na wyrywki tych cmsów ale mimo wszystko czuje, że we własnej apce miałbym większą kontrolę nad wszystkim. Ba dodanie jakiejkolwiek funkcjonalności byłoby znacznie szybsze, minusem jest oczywiście gui które trzebaby napisać samemu a w cmsach mamy już gotowca.

Nie zamykam tematu, bo chciałbym poznać zdanie innych.
we własnej apce miałbym większą kontrolę nad wszystkim. Ba dodanie jakiejkolwiek funkcjonalności byłoby znacznie szybsze, minusem jest oczywiście gui które trzebaby napisać samemu a w cmsach mamy już gotowca.

@pandev: ważniejsze jest aby strona działała "już teraz", a samo dodawanie nowych funkcjonalności, możesz wykonać w późniejszym czasie. Druga ważna kwestia - większość pluginów do popularnych cms'ów jest pisana przez długi okres czasu, w przeciągu którego wyłapano większość bugów, więc odpada żmudne
@pandev: Administruję czymś takim od ok. 4 lat dla swoich stałych, klientów, ale powoli to porzucam (albo właściwie już porzuciłem) i tworzę coś, co ma działać na znacznie większą skalę.

I problem z tym jest taki, że klienci chcą mieć swój szablon (np. z ThemeForesta) i swoje pluginy. Jakiekolwiek funkcjonalności "dla wszystkich" obciążają te strony, które z tego nie korzystają, a w pozostałych mogą generować masę problemów z kompatybilnością (choćby z
@zwierzak40: dzięki za komentarz!

Jasne zdaje sobie sprawę z potrzeb klientów, ale w tym przypadku celowałbym w konkretnego klienta który potrzebuje tylko pewne z góry zadeklarowane funkcjonalności i jest w stanie zapłacić bardzo małe pieniądze a przy tym chce mieć spersonalizowany wygląd strony. Dla mocnych indywidalistów miałbym zupełnie inną ofertę a jeśli byliby w tym okrojonym systemie ti opcję wyciągnięcia danych i stworzenia im spersonalizowanego produktu za już sensowne sumy.

Co
@pandev: Nie wiem jak z Twojego, ale z mojego doświadczenia (8 lat w branży) klient - szczególnie mały (a więc zazwyczaj nie do końca świadomy), nie jest w stanie z góry zdefiniować swoich potrzeb. One się zmieniają i trzeba to jasno ustalić na początku (najlepiej na papierze), żeby potem nie było niezadowolenia. Jeżeli mogę coś doradzić, zajmij się jednym, bardzo małym wycinkiem webdevowego świata, go sobie dokładnie oprogramuj i bądź w
@pandev: dużo osób wybiera wordpress/joomla/drupal bo są to uniwersalne platformy, dzięki czemu łatwo znaleźć zamiennika developera. Kiedyś ktoś zlecił mi do napisania pewnej wtyczki do jakiegoś mało znanego cmsa, wstępne wyliczenia wyszły na 800 netto, to jak powiedziałem jak to widzę dostałem odpowiedź że jest darmowa wtyczka do wordpressa wystarczy tylko coś pozmieniać i będzie działać góra 1 dzień roboty. (nie tydzień)
@pandev: jako programista Drupala mogę powiedzieć jak to wygląda u nas.

1. Szef mojej firmy w pewnym momencie zdecydował się na Drupala. Stało się tak z wielu powodów ale do kluczowych należą:

- łatwiej (co nie znaczy łatwo) znaleźć pracownika i wdrożyć go tak by produkował kod w oparciu o pewne API. Dzieki temu innym łatwiej przychodzi zrozumienie i rozwijanie projektów

- obejmuje mnóstwo rozszerzeń, włącznie z takimi które odejmują 90%