Wpis z mikrobloga

PiS się powolutku wykańcza na lokalnym szczeblu część 2

Ostre pęknięcie w wizerunku PiS na Podkarpaciu.


Partia straciła właśnie władzę i starostę w powiecie jasielskim, jednym z ważniejszych ośrodków rządzącego ugrupowania. To może być efekt ostrego konfliktu między dwoma wpływowymi politykami PiS z tego terenu: posłem Bogdanem Rzońcą i wicewojewodą Witoldem Lechowskim.

Na Podkarpaciu, które jest uważane za bastion PiS, jednym z mocniejszych ośrodków dla tej partii jest powiat jasielski. Z liczącego 36 tysięcy mieszkańców Jasła jest aż dwoje parlamentarzystów: senator Alicja Zając, wdowa po Stanisławie Zającu, byłym wicemarszałku Sejmu, który zginął w katastrofie smoleńskiej, oraz poseł Bogdan Rzońca, były wojewoda krośnieński i pierwszy marszałek podkarpacki. Z Jasła jest też Witold Lechowski, wicewojewoda podkarpacki.

„Doszło po prostu do zmian. Ocena po końcu kadencji”

PiS rządziło także w powiecie jasielskim. Wszystko się zmieniło w ostatni czwartek. Radni PO i PSL złożyli wniosek o odwołanie Mariusza Sepioła z PiS ze stanowiska starosty. Formalnym pretekstem były rzekome nieprawidłowości przy rozbudowie szpitala w Jaśle. Wydawało się, że odwołanie jest niemożliwe – PiS miał 11 szabel w liczącej 21 osób radzie powiatu.


– Jeszcze przed sesją zorganizowałem spotkanie klubu i zarządziłem dyscyplinę. Do samego końca nie spodziewałem się, że ktoś się wyłamie, że to się tak skończy – żali się Józef Rosół, szef klubu PiS w radzie powiatu.

Klub PiS ustalił, że w ogóle nie weźmie udziału w głosowaniu. To miało sparaliżować wniosek opozycji. I związać ręce tym radnym, którzy zechcieliby zagłosować za odwołaniem własnego starosty. Stało się jednak inaczej – aż pięciu radnych PiS się wyłamało i pomaszerowało po karty do głosowania. Wynik nie pozostawiał żadnych wątpliwości, łącznie 14 radnych opowiedziało się za odwołaniem starosty. Nieoficjalnie w kręgach PiS mówi się, że sprawa szpitala była tylko pretekstem, a wynik głosowania to efekt wojny podjazdowej między dwiema frakcjami w partii.

Przeciw staroście zagłosował nawet przewodniczący rady powiatu Tadeusz Gorgosz (PiS). Ale w rozmowie z „Wyborczą” nie chce tego tłumaczyć: – Głosowanie było tajne, wybaczy pani – mówi

http://wyborcza.pl/7,75398,20916479,rozlam-w-bastionie-pis-partia-traci-wladze-w-kluczowym-powiecie.html

i link z Nowin
http://www.nowiny24.pl/wiadomosci/a/starosta-jasielski-mariusz-sepiol-odwolany,10796706/

#polityka #neuropa #4konserwy #podkarpackie #jasielskie #pis #dobrazmiana #polska