Wpis z mikrobloga

Mirki pomocy! Zakupiony dysk SSD działa, stary dysk poszedł w adapter zamiast dvd. Problem jest tego typu że w biosie widzi tylko pierwszy dysk.

SATA 1 - tutaj moj dysk SSD
SATA 2 - not installed (tu powinien byc widoczny hdd)

Dysk na pewno jest sprawny, adapter podłączony ok bo dioda się świeci. Bios zaktualizowany do najnowszego. W boot priority mam tylko jedno SATA HDD, natomiast drugie widnieje jako SATA CD. Macie na to jakiś sposób? Laptop to Samsung NP300V5A-S09PL

wołam @PurePC_pl oraz @solekom, bo pomogliście mi ostatnio, ale jak ktoś ma jakikolwiek pomysł to proszę o pomoc.

#informatyka #serwispc #ssd #bios
  • 13
@kfffasny: Niektóre adaptery przy złączu SATA mają taki suwak - ponoć niektóre laptopy potrzebują go przełączyć. Sprawdź czy Twój adapter coś takiego posiada jak poniżej zaznaczyłem i spróbuj to przełączyć. Może zadziała:)
Edit: kiedyś też miałem sytuację, gdy komputer trzeba było kilkukrotnie zrestartować i dopiero wtedy zaczął wykrywać drugi dysk - nie zaszkodzi spróbować.
Pobierz dobry_programista - @kfffasny: Niektóre adaptery przy złączu SATA mają taki suwak - p...
źródło: comment_m59tYdrRcm7MItWLoOVjJUHjkupcedPW.jpg
@kfffasny: A jak podłączyłeś dysk SSD w tym adapterze to sprawdzałeś tylko w BIOSie czy go wykrywa czy w systemie też? Bo ja mam Samsunga NP300V5A-S06PL, czyli prawie to samo co Ty i u mnie drugiego dysku BIOS nie pokazuje, ale w Windowsie normalnie go widać. (niżej zdjęcie mojego BIOSa, obecnie mam SSD tam gdzie dysk i stary dysk HDD w adapterze na miejscu czytnika DVD).
Pobierz dobry_programista - @kfffasny: A jak podłączyłeś dysk SSD w tym adapterze to sprawdza...
źródło: comment_KP3FMsYhURX67YPVzcchpW6lY8bTq7kV.jpg
@kfffasny: a w adapterze nie masz takiego malutkiego przełączniczka, koło gniazda SATa?
Mój ma, przełącznik nieopisany, a zależnie od pozycji - dysk nie działa, dopiero w pozycji środkowej został wykryty.
W dodatku, jeśli to np. HP, to trzeba uaktywnić opcje dysku w tym miejscu - jakieś tam upgrade bay hdd czy coś - grzebałem też długo, i w końcu zadziałało, w dodatku dopiero po aktualizacji biosu