Wpis z mikrobloga

Nie moje, ale polecam mocno: http://www.wykop.pl/link/3404773/operacja-polska-nkwd/


Mało znana akcja ludobójstwa na Polakach w ZSRS mająca miejsce PRZED (!) drugą wojną światową, rozpoczęta w 1937 r.

Artykuł wyjaśnia kilka (w moim odczuciu nowych) zagadnień w kwestii mordu dokonanego w ZSRS na Polakach - np. można się dowiedzieć, że wcześniejsza akcja przeciwko Niemcom miała zupełnie inny charakter, że dopiero Polaków zaczęto mordować na potęgę, i że w to nas zamordowano najwięcej - o czym nie wiedziałem, czy też może nie byłem całkiem pewny co do tej informacji wcześniej. Tak że warto, bo są nowe ciekawe rzeczy, o tym chyba mało znanym ludobójstwie ludności polskiej. Ja dopiero w tym roku dowiedziałem się, że w ogóle takie mordy miały miejsce, więc polecam się zapoznać.

Opis znaleziska:

Operacja polska NKWD – akt sowieckiego ludobójstwa, którego ofiarą padła polska mniejszość w ZSRS. Akcja ta była jednym z ważniejszych elementów Wielkiego Terroru roku 1937. Masowy mord na Polakach w sowieckiej Rosji w latach 1937-1938 był jednym z największych ludobójstw w historii naszego narodu.
#historia #polska #4konserwy #europa #rosja