Wpis z mikrobloga

#medycyna #lekarz

Hej,
Mirki - zrobiłem sobie profilaktycznie badania krwi. Niestety nie wiedziałem, że są one bez analizy medycznej i nie wiem czy nie powinienem się udać do lekarza w celu interpretacji ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W badaniu krwi wyszło mi:
Za mało neutrofilii %: 40% (zakres: 45 - 70)
Za dużo limfocytów: 3,6 (zakres: 1,5 - 3,5)
Za dużo limfocytów procentowo: 47,5 (zakres 20-45%)
Za dużo baso procentowo: 1,1% (zakres 0 - 1%)
Za duże pH moczu: 6,5 (norma 5-6)

Do tego - co mnie zdziwilo - cholesterol LDL - wysokie ryzyko zgonu 5-10% w scali SCORE, a staram się jeść w miarę zdrowo, mam dobrą wagę.

LDH, OB - OK. Reszta wyników - OK.

Czy takie wyniki kwalifikują się do dalszej diagnistyki, czy oscylują w graniach błędu i nie warto się przejmować?
  • 8
  • Odpowiedz
  • 1
@dzaworek swego czasu takie badania musiałem robić bardzo często. Na takie małe odchylenia nigdy nie zwracał lekarz uwagi. Ja np mam od zawsze dolną granice limfocytow, tak jak moja mama. Aczkolwiek jak się przejmujesz to idź :)
  • Odpowiedz
@dzaworek: Na studiach uczyli nas, że leczymy pacjenta nie wyniki. Twoje wyniki nie odbiegają jakoś wybitnie poza normy, własciwie to inne laboratorium mogłoby miec nieco inny zakres norm i byś się zmieścił. Jeśli nic Cie nie dolega i dobrze sie czujesz, to raczej bym sobie odpuścił i za jakieś 2 tyg zrobił ponownie badanie krwi kontrolnie i tyle. A co do SCORE to bez jaj... "Zdrowe" stężenie LDL właściwie non
  • Odpowiedz
@dzaworek: Może może, choć mocno w to wątpie, a tymbardziej 5h snu, bez jaj. Jakbyś nie spał kilka dób to może, ale śmiem wątpić jak powiedziałem. Wtedy prędzej miałbys zmiany w gospodarce hormonalnej a niżeli w takiej ogolnej morfologii (choć jedno na drugie mogłoby jakoś wpłynąć).
Podsumowając, jeśli było to profilaktyczne badanie krwi i nie masz żadnych objawów chorobowych, nic Ci nie doskwiera to absolutnie nie ma sie czym przejmować.
  • Odpowiedz
@dzaworek: ale tam się nic nie dzieje ;) wartości procentowe są bardzo często niemiarodajne. Wartości bezwzględne już tak, ale limfocyty podniesione o 0.1 to nie jest powód do strachu ;).
  • Odpowiedz
@dzaworek: nigdzie nie idź. Leczymy pacjenta a nie wynik jak wspomniał kolega. No chyba ze złe sie czujesz lub masz jakieś niepokojące objawy(spadek masy ciała, powiększone węzły chłonne, duszności itd). Podaj wyniki lipidogramu(cholesterol całkowity, LDL, HDL)
  • Odpowiedz