Wpis z mikrobloga

Zrobiłem sobie nowe okularki, bo w starych wzrok już niestety 4k nie był. Po ustaleniu wady przez okulistkę stwierdziła ona, że przy korzystaniu z komputera bądź np. siedzeniu w domu, gdzie nie odczuwam dyskomfortu przy korzystaniu ze starych okularów (na średnie odległości widzę w nich jeszcze dobrze) mam korzystać właśnie z nich. Rzekomo w nowych szkłach oko będzie rozleniwione i za jakiś czas wzrok znów się pogorszy. Prawda to i się stosować czy jednak korzystać cały czas z nowych okularów? Nie chce za x lat mieć wady -5D xD

#okulary #optyk #pytanie #kiciochpyta #wzrok
  • 15
@Roniq: To noś odpowiednio dobrane szkła, mogą Ci dać moc o 0.25 mniejszą niż masz wadę, ale niech Cię nie zmuszają do zakładania zbyt słabych szkieł. Jak nie masz innych wad wzroku to okulisty nie potrzebujesz, dobry optometrysta wszystko dopasuje (nie taki z vision express co tylko na komputerze sprawdzi wadę).
@alhakeem: Badanie wzroku miałem na komputerze, oraz potem sam dobierałem szkła na tych "prowizorycznych" okularach. Na prawym oku babeczka chciała mi wsadzić -1,50 zamiast -1,75 ale jak spojrzałem na literki z tablicy to stwierdziłem, że za mało i aktualnie mam -1,75 na obu oczach. Przy poprzedniej parze robionej dwa lata temu miałem L -1,25 i P - 1,0.
@Roniq: Tak zwykle wygląda badanie, nie wiesz jednak na ile dobrze zinterpretowano badanie i czy uwzględniono możliwość np. astygmatyzmu (wtedy masz inaczej profilowane szkła). Nie znam się od strony medycznej na procedurach, ale mam złe zdanie o okulistach i optykach z sieciowych sklepów. Pół dioptrii w dwa lata to tragedii nie ma, ale jak ktoś zaleca słabsze szkła w Twoim wieku to dobrze o nim nie świadczy.
Jak się dobrze w
@alhakeem: Astygmatyzm stwierdzony miałem już przy poprzedniej parze. W nowych okularach czuje się dobrze, głowa nie boli, oczy też. Jedynie natłok szczegółów był dziwnym uczuciem przez kilka pierwszych chwil xD

W żadnej sieciówce typu VisionExpress nie byłem, niedaleko mam salon optyczny, który ma jeszcze jedną placówkę i tam się właśnie wybrałem.

Niby pół dioptrii to nie dużo ale jak ma mi tak wzrastać cały czas to do mojej trzydziestki będzie już
@Roniq: Czyli dostałeś szkła odpowiednio pod to przycięte (na recepcie dodatkowo zaznaczają oś i cylinder), no to ciesz się z nowych okularów i noś je zawsze zamiast starych ;] od 21 roku możesz też robić laserową korekcję, ale moim zdaniem okulary są spoko i ja tego nie chciałem.
@alhakeem: Na początku wizja noszenia okularów nie podobała mi się, ale po latach stwierdzam, że nie ma tragedii + wydaje mi się, że w dobrze dobranych oprawkach jestem jakiś taki przystojniejszy xD

W każdym razie dzięki za porady i życzę nie pogłębiającej się wady ( ͡ ͜ʖ ͡)
@Roniq: Kwestia jest taka, że wzrok najprawdopodobniej pogorszy Ci się bez względu na to czy będziesz nosił okulary czy nie. Może osobie która Cię badała miała na myśli to, że z komputera możesz korzystać ze starych okularów ponieważ korekcja w tej odległości będzie wystarczająca. Poza pracami z bliskimi odległościami korzystałbym z nowych.