Wpis z mikrobloga

W Ubuntu 16.04 LTS dziala taka opcja, ze naciskam skroll i przewijam strone? Ma ktos poradnik co trzeba zmienic z Ubuntu zeby nie brakowalo podstawowych funkcji, ktore sa na Windows?
Przy zaznaczaniu tekstu w pliku otwartym w firefox z google drive nie moglem go zaznaczyc i skopiowac...
#linux
  • 22
  • Odpowiedz
Przy zaznaczaniu tekstu w pliku otwartym w firefox z google drive nie moglem go zaznaczyc i skopiowac...


@098765: przecież w X'ach zaznaczenie to copy domyślnie

Potem naciskasz scroll i jest paste
  • Odpowiedz
@098765 w Firefox daj sobie preferencje - > zaawansowane - > ogólne i sprawdź czy masz zaznaczone w "Przeglądanie" wszystkie cztery (powinny być wszystkie zaznaczone)
  • Odpowiedz
@mody151: pomogło na scrollowanie, dzięki. Zauważyłem, że jak zaznacze coś w tym pliku i przytrzymam dłużej to dopiero zostaje to zaznaczenie. To nie powinno tak działać wg mnie. Np na wykopie zaznaczam tekst i od razu jest zaznaczony, nie muszę opóźniać zwolnienia LPM
  • Odpowiedz
@benyowsky: @rzet: @mody151: co w sytuacji gdy na ASUSie instalator ubuntu nie może zainstalować GRUB-a? w tej chwili korzystam bez instalacji, instalator zdąrzył popsuć windowsa (chyba tablicę partycji przy instalacji)
  • Odpowiedz
@ManamanaTuriruriru: @benyowsky: @mody151: @rzet: jeszcze raz, tym razem wołam ( ͡° ͜ʖ ͡°)
z tego co pamiętam przy instalacji wyświetlało, że jest UEFI. Model ASUS pro PU551JA. Wiecie jak zainstalować w tej sytuacji? słyszeliście o jakiś specyficznych problemach dla ASUSów? czy zależy od modelu?
  • Odpowiedz
@098765 Asus problemów nie ma. Musisz zamontować partycje efi do /boot, sprawdzić fstab i tam też to dopisać i zainstalować bootmanager dla efi po czym zmienić plik bootujący w efibios lub przez konsole. Ja nie korzystam przy efi z grub bo mnie wkur...
  • Odpowiedz
@ManamanaTuriruriru: Wszystkie 4 muszą być ustawione jako primary partition? ext4 mogę podmontować pod / ale przy EFI nie ma możliwości wyboru gdzie podmontować ( nie ma /boot). EFI powinna być jako pierwsza i mieć 256 MB czy trochę większa?
Jak ustawiłem ext4 podmontowane do /, EFI 256, swap 1GB i kliknąłem Next to instalator się zaciął i nie zwrócił błędu
Na stronie Ubuntu nie podają jasno jak ustawić EFI, są przykłady
  • Odpowiedz
@ManamanaTuriruriru: Windows jest ale chciałbym go całkowicie zastąpić. W tej chwili mam partycje:
100MB które Windows z jakiegoś powodu rezerwuje
C
D
Przy poprzednich instalacjach nie wiedziałem czy mogę usunąć tą pierwszą. Teraz już bym to zrobił. Pytanie w jakiej kolejności tworzyć partycje? Czy tak:
1. EFI podstawowa 256 MB, na poziomie instalacji nie mogę jej podmontować do /boot, nie ma takiej opcji do wyboru
2. ext4 podmontowana do /
3.
  • Odpowiedz
@098765 Jak chcesz mieć dual boot to to 100mb to właśnie partycja efi i ją montujesz do boot ;)
Jak chcesz całkowicie usunąć Windows to potrzebujesz jednej partycji w fat32 (efi), reszta wg preferencji. Swap 2*RAM kiedyś się robiło, przy dzisiejszych czasach starczy 2-4GB ale nie musi być na osobnej partycji a może być to swapfile na /. Możesz zrezygnować z swap wogóle. co do systemu plików to jak ma być tylko
  • Odpowiedz
@ManamanaTuriruriru: Właśnie mam SSD 256 GB, co sugerujesz w takiej sytuacji.
Czy powinno to wyglądać tak?:
1. EFI 100 MB fat32 + Po instalacji w efibios ustawić odpowiedni plik do bootowania.
2. ext4 z systemem np 100GB
3. swap 2GB (czy swap najlepiej pomiędzy partycjami z systemem i ostatnią partycją?)
4. partycja z danymi

czy da się to lepiej rozplanować? czy w przypadku SSD trzeba jeszcze podjąć jakieś dodatkowe akcje żeby
  • Odpowiedz
@098765 położenie swap nie ma znaczenia. Efi jako pierwsza partycja. Jeśli wszystkie dane będziesz trzymał w home to partycje z danymi tam montujesz. Na system 50gb to duży zapas przy osobnym home, nawet połowa tego by starczyła. Ja bym zrobił tak :
1. 256MB fat32 /boot (możesz sobie tam później dorzucić inne aplikacje efi, np memtest itp)
2. 30GB ext4 /
3. 4GB swap
4. Reszta na /home

Jak by Ci gdzieś
  • Odpowiedz