Wpis z mikrobloga

@yourgrandma: podrzucam fragment swojej pracy, bo trochę nie zgodzę się z tym, że dopiero XIX wiek:
Wyraz kobieta w języku staropolskim był nazwą obelżywą, oznaczając rozpustną niewiastę. W 1 połowie XVIII wieku wyraz ten nadal był odbierany jako nieprzyzwoity i obraźliwy, posiadając nacechowanie negatywne. Dopiero od 2 połowy XVIII wieku językowy obraz kobiety stał się zróżnicowany i objął dwa sprzeczne stereotypy: jeden z nich przywoływał dodatnie cechy; drugi z kolei
  • Odpowiedz
@microbid: jest różnica między językiem staropolskim a literaturą staropolską, o której czasami się mówi okres staropolski. odniosłam się do literatury, bo jak zaznaczyłam, jest to zamiennik okresu i zmyliło mnie sposób zapytania o to.
nie bardzo wiem o co się ze mną sprzeczasz? podkreśliłam tylko, że wcześniej niż autor wpisu to napisał, zaczęto zmieniać semantykę leksemu kobieta. piszę o przyczynach, a nie o całej etymologii słowa. być może masz na
  • Odpowiedz
nie bardzo wiem o co się ze mną sprzeczasz?


@mladic_: Nie sprzeczam. Pomyślałem, że znasz przykłady z języka staropolskiego (przez który rozumiem okres języka polskiego do XVI wieku) potwierdzające słowa:

oznaczając rozpustną niewiastę
  • Odpowiedz
@microbid: powiem ci - kochanowski raczej nie był człowiekiem stabilnym, a jeśli mówił już o kobietach to w sposób czuły i z dużym dystansem albo płacze pod jej drzwiami, bo go zdradza. u górnickiego pojawia się kobieta jako pewna rola do spełnienia i wzór. u reja nic ciekawego. baki nikt nie zna, bo to dla wielu nadal grafoman i w sumie bardziej śmiał się ze śmierci niż myślał o kobietach.
  • Odpowiedz
@mladic_: Nie wiem czy dobrze się rozumiemy – może stąd wrażenie, że się sprzeczam. Zdajesz się pisać o obrazie wyłaniającym się z opisów ogólnie ujętej płci żeńskiej (że się tak wyrażę, aby nie użyć słowa 'kobieta'), obrazie, który obejmuje również matkę, kochankę itd., a mnie rozchodzi się o przykłady użycia samego słowa 'kobieta', które poświadczałyby znaczenie "rozpustnej niewiasty", dlatego "Raki" Kochanowskiego nic mi nie dają. Na ile rozumiem etymologię, jeżeli
  • Odpowiedz
@mladic_: Niekoniecznie. Czego przykładem są te "Raki" Kochanowskiego z pracy, do której mnie odesłałaś. Mowa tam o kobiecie (opis obrazu kobiety), ale samo słowo nie pada. Zupełnie nieprzydatne dla ustalenia pierwotnego znaczenia słowa 'kobieta'.
  • Odpowiedz
@microbid: podane przeze mnie przykłady nie są równoznaczne z tym, że w każdym wymienionym utworze pojawi się cała gama określeń, dotyczących kobiety i jak zmieniała się geneza semantyczna tego słowa. podałam ci przykłady, żebyś zapoznał się z różnorodnością kobiety, jej funkcji i być może słowa.
  • Odpowiedz