Wpis z mikrobloga

Czy uprzedzanie innych przed policyjną kontrolą jest w pełni legalne?
Sprawa wygląda następująco, że w moim mieście w sezonie rowerowym panowie policjanci stoją za słupem reklamowym i wlepiają mandaty rowerzystom jadącym po chodniku. Generalnie po drugiej stronie ulicy jest ścieżka rowerowa ale jest to wybitnie upierdliwe żeby się tam dostać, secundo to jeżeli ktoś właśnie z niej zjechał żeby dojechać do miejsca pracy to też dostanie mandat :)
Chciałbym poświęcić parę poranków i pójść do pracy godzinę później, żeby przez ten czas postać sobie z wielką tabliczką ostrzegającą przed kontrolą policjantów. Skąd takie podejscie? Ano stąd, że za każdym razem gdy potrzebowałem interwencji policji musiałem czekać powyżej trzydziestu minut, podczas gdy panowie stoją za słupem totalnie bez jakiegokolwiek zastosowania (podczas stania tam nie zwracają uwagi na totalnie nic innego).
Chciałbym parę razy się tam postać - być może zmienią lokalizację, aczkolwiek we Wrocławiu są dwa znane mi miejsca gdzie policja stoi i kroi rowerzystów, więc jeśli parokrotnie postoję z plakatem tu i ówdzie to zarobią trochę mniej.
#policja #rower
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@efem: właśnie to mnie zastanawiało. Plan jest taki żeby wziąć ze sobą bloczek A3 z napisem
tu kontrola rowerów jadących po chodniku ->
<- tu objazd
  • Odpowiedz
  • 0
@sargento: tak dokładnie robią. Na placu Solidarności ustawiają się za samochodami (a jak był tam słup ogłoszeniowy to za nim). Na jakiej podstawie mogę to zgłaszać?
  • Odpowiedz
@rybycy: napisz, że się czają i wyskakują znienacka. Funkcjonariusz przystępujący do kontroli powinien być widoczny i dać wyraźny sygnał do zatrzymania z odpowiedniej odległości, tak byś mógł bezpiecznie się zatrzymać.
  • Odpowiedz
@rybycy: poogladaj sobie na yt gości, co zaczapiają policję z radarami. Musisz się zachować mniej więcej jak oni. Nie obrażaj nikogo, nie utrudniaj prowadzenia czynności, nie śmieć, nie przeklinaj, nie naklejaj nic na tym słupie.

Jak mrugasz światłami, to dostajesz mandat za używanie ich niezgodnie z przeznaczeniem, więc nie ma paragrafu "ostrzeganie przed kontrolą".

Tylko po co to wszystko?
Jeśli faktycznie przesadzają, to opisz to i zgłoś do komendanta. Ewentualnie
  • Odpowiedz
@demoos: nie neguję zasadności kontroli, tylko sposób jej przeprowadzania.
Polecenie do zatrzymania pojazdu podaje się z dostatecznej odległości, w sposób zapewniający jego dostrzeżenie przez kierującego pojazdem oraz bezpieczne zatrzymanie w miejscu wskazanym przez policjanta.
  • Odpowiedz
@sargento: sęk w tym, że oni w tym momencie mogą (nie muszą) być patrolem pieszym ;]

Po dwa, OP nie pisał, że im przed koło wyskakują więc mogą wychodzić dostatecznie wcześnie.

Po trzy, niekoniecznie musi to być kontrola jako tako, może to być zwykłe zatrzymanie osoby popełniającej wykroczenie
  • Odpowiedz
@demoos:
Patrol pieszy, zmotoryzowany, rowerowy - jakikolwiek. No i każde zatrzymanie za wykroczenia drogowe jest kontrolą, chociażby z tego względu że sprawdzają czy jesteś uprawnionym do kierowania pojazdem. W przypadku rowerzysty lvl 18 i wyżej jest to dowód osobisty. Wszystko inne też jest standardowe. Powinni się przedstawić, podać powód zatrzymania i poprosić o dokumenty.
  • Odpowiedz