Wpis z mikrobloga

@marek_antoniusz: Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 26 marca 2013 r. w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy – Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków

http://ulc.gov.pl/pl/technika-lotnicza/spadochrony-paralotnie-lotnie-motolotnie/p-spadochrony/81-departamenty/regulacja-rynku/204-ustawa-prawo-lotnicze-i-akty-wykonawcze

Załącznik 2:

5.6.10. Lotów na paralotniach nie wykonuje się:


1) przy widzialności mniejszej niż 700 m lub w chmurach;
2) wcześniej niż 30 minut przed wschodem słońca i później niż 30 minut
@marek_antoniusz: Nie wiem. Musiałbyś podać więcej szczegółów, czy startuje gdzieś blisko, a "Twoje niebo" jest w strefie startu/lądowania? Czy zniża lot żeby Ci zaglądać w komin?

Ważne jest to postanowienie z rozporządzenia:

3) z wyjątkiem przypadków, gdy jest to konieczne dla startu lub lądowania:


Następnie, ocena czy zabudowa jest zwarta czy nie. Co innego lot nad blokowiskiem albo osiedlem domków jednorodzinnych, a co innego nad pojedynczym domkiem oddalonym od innej zabudowy.
@JohnMaxwell: Startuje gdzieś daleko, ale zniża się i kołuje koło mnie aby swoją miedzę podziwiać. A mieszkam nie na osiedlu, a w luźnej zabudowie domów jednorodzinnych tj. od 1. do 2. domu jest nie mniej jak 50 m na w jednej linii na wschód zachód, a na północy i południu są łąki i lasy.
@marek_antoniusz: Spróbuj dowiedzieć się w ULC czy taki obszar to w ich interpretacji zwarta zabudowa. Wtedy min. 150 metrów, jeśli nie - to co najmniej 50 metrów w odległości mniejszej niż 300 metrów od budynków. 150 metrów także, jeśli kręci kółka z włączonym śmigłem nad zabudowaniami.

W prawie można znaleźć definicję zwartej zabudowy, co prawda w ustawie o ochronie gruntów..., ale jakaś funkcjonuje:

zwartej zabudowie – rozumie się przez to zgrupowanie